Zalety skór naturalnych

Skóra naturalna to materiał, który używany jest przez człowieka od samego początku istnienia naszej cywilizacji. Pomimo burzliwego rozwoju przemysłu chemicznego i ciągłego tworzenia coraz nowocześniejszych tkanin i tworzyw syntetycznych, skóry naturalne nie przestają być popularne. Przyczyną takiego stanu rzeczy są z pewnością liczne zalety, którymi może pochwalić się ten wyjątkowy materiał. Warto przyjrzeć się liście najważniejszych atutów skór naturalnych, aby w pełni zrozumieć dlaczego opłacalne jest inwestowanie w obuwie, galanterię i dodatki wykonywane z tego właśnie tworzywa.

Skóry naturalne – trwałość i odporność na uszkodzenia

Ogromnymi zaletami skóry naturalnej są z pewnością jej właściwości fizyczne i struktura, która czyni z niej niezwykle trwałe tworzywo. Archeologowie do dzisiaj znajdują dobrze zachowane elementy skórzanej garderoby i wyposażenia sprzed tysięcy lat, co jest chyba najlepszym dowodem na wytrzymałość tego materiału. Kupując obuwie i galanterię skórzaną mamy zatem pewność, że będzie to inwestycja na lata, a to przekłada się na spore oszczędności. Jedną parę butów skórzanych można nosić przez wiele lat, podczas gdy produkty wykonywane z syntetycznych materiałów zwykle z trudem przetrwają jeden sezon. Koszt wciąż wymienianego obuwia niskiej jakości z czasem może wielokrotnie przekroczyć cenę jednej pary wysokogatunkowych, skórzanych butów. Wytrzymałość to również gwarancja doskonałego wyglądu. Skóra jest pod tym względem nieco podobna do drogiego wina i z czasem szlachetnieje. Piękna patyna podkreśla wyjątkowy charakter skórzanych elementów garderoby, czyniąc z nich naprawdę luksusowe atrybuty.

Naturalna skóra jest zdrowa i wygodna

Rodzaj materiału używanego do produkcji obuwia czy galanterii nie jest sprawą jedynie estetyczną. Tkaniny i tworzywa syntetyczne mogą zawierać toksyczne chemikalia, które nie są obojętne dla zdrowia. W przeciwieństwie do nich, skóra naturalna jest niealergiczna i całkowicie bezpieczna. W procesie garbowania używane są również substancje pochodzenia naturalnego takie jak garbniki roślinne, żółtka jajek, sole mineralne i tłuszcze. Skład chemiczny to jednak nie wszystko. Wielkim atutem skór naturalnych jest ich zdolność do oddychania. Jak ważna to cecha wie każdy, kto porównywał kiedyś koszule bawełniane z poliestrowymi – różnica w komforcie noszenia jest zauważalna od pierwszej chwili. W przypadku obuwia dobra wentylacja to nie tylko kwestia wygody. Oddychająca skóra sprawia, że stopy mniej się pocą, a co za tym idzie, znacznie ogranicza się ryzyko rozwoju bakterii i grzybów wewnątrz buta. Korzyści są oczywiste – mniejsza potliwość to najlepszy sposób na uniknięcie niezbyt przyjemnego zapachu i ryzyka wystąpienia trudnych do wyleczenia chorób grzybiczych lub podrażnień. Warto również dodać, że dobrze dopasowane buty ze skóry zwykle nie powodują otarć, czego nie można powiedzieć o obuwiu wykonywanym z innych tworzyw. Nieco żartobliwe powiedzenie mówi, że buty mogą być albo piękne, albo wygodne, ale najprawdopodobniej tezę tę układał ktoś, kto nie miał do czynienia z wysokiej jakości obuwiem skórzanym, które naprawdę może oszczędzić wiele bólu.

Granatowe buty męskie

Skóry naturalne można poddawać renowacji

W dobie konsumpcjonizmu przywykliśmy nieco do wyrzucania podniszczonych przedmiotów. Jedną z przyczyn takiego postępowania jest fakt, że wiele materiałów używanych do produkcji nie nadaje się do regeneracji i każde uszkodzenie jest po prostu permanentne. Torebki i buty z popularnych obecnie ekoskór chwalone są za ich wierne imitowanie właściwości skór naturalnych. Podobieństwo jest jednak tylko estetyczne, gdyż zarysowanej lub pękniętej tkaniny syntetycznej zwykle nie da się uratować. Skóra naturalna jest pod tym względem znacznie bardziej elastyczna – spękania, rysy, przebarwienia i inne uszkodzenia zazwyczaj da się naprawić. Materiał można naciągać, ścierać powierzchnię, nakładać nowe warstwy impregnatu, odnawiać kolor i lakierować. To szczególnie ważne dla osób, które przywiązują się do swojej galanterii. Wielu panów lubi korzystać ze sprawdzonych i wytrzymałych dodatków, teczek, portfeli czy ulubionych butów. Jeżeli wykonano je ze skóry, zawsze jest szansa, że zamoczoną, zaplamioną czy uszkodzoną powierzchnię da się przywrócić do pierwotnego stanu lub w zadowalający sposób zamaskować problem. To właśnie sprawia, że skóra naturalna jest materiałem na lata.

Skóra jest piękna i ponadczasowa

Wiele w historii mody było już nurtów i trendów, ale jeszcze nie było sytuacji, aby nastał okres, w którym skóra byłaby passe. Ten wyjątkowy materiał jest tak samo uniwersalny i wszechstronny jak drewno w architekturze czy aranżacjach wnętrz. Skórzany pasek pasuje zarówno do spodni od garnituru, jak i do casualowych jeansów. Pasek zegarka wykonany ze skóry wygląda tak samo dobrze podczas spotkania biznesowego i na niedzielnym spacerze z rodziną. Takich przykładów można mnożyć dziesiątki, a każdy z nich potwierdzi, że materiał ten sprawdzi się w każdej sytuacji. Piękno naturalnych skór doceniają wszyscy miłośnicy szyku i luksusu – nie bez powodu to właśnie skórzane meble i tapicerki samochodowe budzą niezmiennie podziw u osób poszukujących najwyższej jakości. Dobrze wyprawiona skóra zachwyca pod każdym względem. Jest kusząca dla oka, przyjemna w dotyku i chyba każdy jest w stanie rozpoznać jej hipnotyzujący zapach. Wszystkie te cechy sprawiają, że skórzane obuwie, galanteria i dodatki to trafiona inwestycja. Bardzo często pozbywamy się z szaf prawie nowej odzieży tylko z tego powodu, że wyszła ona z mody. W przypadku skóry można zakładać, że wykonane z niej przedmioty już zawsze będą synonimem luksusu i elegancji.

granatowy szeroki pasek sobieski

Wymienione zalety skór naturalnych doceniają miliony osób na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że o swoją galanterię, obuwie i dodatki trzeba także odpowiednio zadbać. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja to gwarancja, że skórzane przedmioty będą idealnie wyglądać przez całe dziesięciolecia i być może służyć jeszcze naszym dzieciom i wnukom. 

Buty męskie skórzane

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.