Węzeł prosty - Four in Hand

Jaki rodzaj wiązania krawata powinien znać każdy mężczyzna? To węzeł prosty, zwany również „węzłem w czwórkę” lub „włoskim” - jest to najbardziej klasyczny sposób wiązania, a jednocześnie najłatwiejszy z możliwych. Pasuje do większości krawatów i niemal do każdego rodzaju kołnierzyka. Niestety w Polsce jest on cały czas mało popularny. Jak prawidłowo wykonać węzeł prosty? Oto poradnik, który ułatwi Wam to zadanie!

Nie do końca jasne jest pochodzenie tego rodzaju wiązania krawata – jedne źródła podają, że jako pierwsi wiązali go Włosi, inne zaś wskazują Niemców lub Anglików. Bez względu na kraj, z którego wywodzi się węzeł prosty - four in hand, jest on najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata i każdy mężczyzna powinien go znać. Dla wielu chłopców jest on węzłem „inicjującym”, którego uczą się od swoich ojców. Węzeł prosty swoją popularność zawdzięcza nie tylko łatwości wykonania, ale i funkcjonalności – do jego zawiązania  nadają się niemal wszystkie rodzaje krawatów i kołnierzyków koszuli. Co więcej, by go wykonać, wystarczą jedynie cztery ruchy – stąd też nazwa tego rodzaju wiązania.

Węzeł prosty - four in hand - cechy charakterystyczne:

  • łatwy do zawiązania,
  • wąski i asymetryczny,
  • pasuje do szerszych krawatów,
  • łezka nadająca "charakteru",
  • za każdym razem trochę inny,
  • pasuje do wielu typów kołnierzyków.


Węzeł prosty - four in hand – dla kogo?

Uniwersalny, łatwy do wykonania, a przez to niezwykle popularny. Węzeł prosty jest niezwykle stylowy, efektowny i elegancki, jednak mężczyźni go wykonujący powinni pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze, bardzo ważne jest dopasowanie rodzaju węzła do sylwetki – four-in-hand będzie dobrze wyglądał u mężczyzn wysokiego lub średniego wzrostu. Taki rodzaj wiązania sprawdzi się także u Panów o masywnej szyi – węzeł prosty optycznie ją wysmukli i wyrówna proporcje sylwetki. Po drugie, węzeł four in hand nienajlepiej będzie wyglądał u mężczyzn o szerokiej twarzy ze względu na wąski kształt.  Jeżeli decydujemy się na węzeł prosty, musimy także pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju krawata: jest on odpowiedni dla tych nieco szerszych, wykonanych z grubszego materiału. Nie sprawdzi on się również w przypadku długich krawatów, ponieważ zabiera mało materiału. W przypadk dłużych krawatów lub mężczyzn o szerszej szyi, polecam podwójny węzeł prosty zwany również węzłem Alberta. 

Jak wygląda węzeł prosty?


Węzeł prosty - four in hand - jest wydłużony, lekko asymetryczny i dość wąski. Choć jest uznawany za klasyczne wiązane krawata, four-in-hand wygląda bardzo nowocześnie i ponadczasowo: dobrze zawiązany krawat powinien utworzyć fałdkę, tzw. dimple. Kształtem przypomina ona łezkę – może się ona znajdować zarówno na środku, jak i być przesunięta ku krawędziom. Dodaje ona wiązaniu smukłości i optycznie wydłuża sylwetkę. Łezka doskonale się udaje w przypadku szerszych krawatów, wykonanych z niezby grubych tkanin. By na dole powstała wyraźna talia, węzeł prosty powinien być dobrze dociągnięty – nie musi być idealny, ale mężczyzna musi się dobrze w nim czuć. Dobrze zawiązany „węzeł w czwórkę” powinien być długi, zwężać się ku dołowi, a koniec krawata sięgać do paska. Po więcej pomysłów na węzły zapraszamy do wpisu: Jak zawiązać krawat

Jak zawiązać węzeł prosty? 

Jak zawiązać węzeł prosty - four in hand? Na jego wykonanie składają się cztery proste ruchy. Zaczynamy od założenia krawata na szyję z cieńszą końcówką po prawej stronie (rys.1) najpierw przekładamy szerszą końcówkę dookoła tej węższej (rys.2. i rys.3). Drugim krokiem jest przełożenie szerszej z przodu wiązania – dzięki temu utworzymy zgrabny przód węzła (rys.4). Szeroką część krawata przekładamy pod całym węzłem i wyciągamy tuż pod brodą (rys.5) Z przodu powinna powstać pętelka, w którą należy wsunąć tę końcówkę (rys.6). Czwartym i ostatnim ruchem jest odpowiednie dociągnięcie i nadanie węzłowi pożądanego kształtu (rys.7). W zawiązaniu węzła prostego powinny pomóc Wam rysunki – dzięki nim four-in-hand zawiążecie krok po kroku.

Wiązanie krawat węzeł prosty Four in hand

Przykładowe zdjęcia gotowego węzła prostego - four in hand:

Krawat - węzeł prosty - Four in Hand

Węzeł four in hand

Węzeł four in hand

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.