„Muszka jest bezpośrednim sposobem na przekazanie światu, że nie zważa się na opinie innych”, pisał w „The New York Times” znany dziennikarz, Warren St. John. Nie ulega wątpliwości fakt, iż mucha to wyjątkowy element męskiej garderoby, który najczęściej wybierają panowie o silnej, nietuzinkowej osobowości – dzięki niej nikt nie przejdzie obok nich obojętnie! Pojawia się jednak pytanie: jak dobrać koszulę do muchy, by wyglądała stylowo i elegancko? Dziś mamy dla Was kilka wskazówek, dzięki którym bez trudu dobierzecie koszulę do muchy!


Jak wybrać koszulę do muchy?

Mucha – niby taki drobny dodatek w męskiej szafie, a wraz z nim pojawia się tyle wątpliwości! Jaka koszula do niej pasuje? Czy dobrze będzie się prezentowała z kołnierzykiem frakowym? Z jakiego materiału powinna być wykonana? W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania. Zakup koszuli do muchy nie będzie stanowił dla Was najmniejszego problemu!

Nikogo nie trzeba przekonywać co do faktu, iż diabeł tkwi w szczegółach. Choć mucha jest małym elementem stroju eleganckiego mężczyzny, jej nieodpowiedni dobór może wywołać efekt zupełnie przeciwny od planowanego. Dlatego też tak ważny jest zakup odpowiedniej, dobrze dopasowanej do okazji oraz muchy koszuli. Wystarczy, że zapamiętacie kilka najważniejszych zasad dotyczących noszenia tych dwóch elementów garderoby razem. Pierwszą i najbardziej rozpowszechnioną jest ta dotycząca kolorów oraz krojów:

  • do smokingu zakłada się wyłącznie czarną muszkę,
  • do fraka – jedynie białą.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyboru koszuli do muchy?

Koszule do muchy. Co jest ważne?

Jeśli decydujecie się na założenie muchy, wybierzcie koszulę o odpowiednim kołnierzyku – pamiętajcie, że musi on być proporcjonalny do twarzy, wielkości muszki oraz klap w marynarce.

Jednym z podstawowych typów koszul pod muchę jest koszula o łamanym kołnierzu, zwana inaczej frakowym. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim tym, że posiadają kołnierz idealny pod muchę oraz są wykonane z materiałów o bardzo wysokiej jakości. Ze względu na bardzo elegancki charakter są doskonałym wyborem na oficjalne okazje, takie jak np. sylwestrowe bale, wytworne spotkania i przyjęcia lub wesela. Choć zasady męskiego stroju jasno mówią, że koszul tego typu nie powinno się zakładać przed wieczorem, w ostatnim z wymienionych przypadków można pozwolić sobie na odstępstwo od tej reguły. Należy przy tym pamiętać, że kołnierz frakowy nie najlepiej wygląda w połączeniu ze zwykłym garniturem: o wiele lepiej prezentuje się z marynarką z klapami frakowymi, czyli tymi o ostro skierowanych ku górze klapach.

koszula z łamanym kołnierzykiem

Równie dobrą i bezpieczną opcją są albo klasyczny kent, albo pół-włoski kołnierzyk – jego rogi powinny delikatnie wystawać spod muchy, dzięki czemu będą tworzyły dla niej elegancką „ramę”.

Biała koszula pod muchę

Dopasowując koszulę do muchy, powinniście wziąć pod uwagę także okazję. Do najmniej zobowiązujących stylizacji z wykorzystaniem muchy zaliczamy koszule o kołnierzyku pół-włoskim lub klasyczny, o odsłaniającej guziki płaskiej plisie. Należy jednak pamiętać, że to propozycja, która wygląda dobrze jedynie z garniturem! W sytuacjach formalnych należy wybrać koszule z krytą plisą, czyli pasem materiału, który ukrywa guziki. Kolejnym, już bardziej eleganckim modelem będzie koszula o wykładanym, pół-włoskim kołnierzyku lub posiadająca kołnierzyk typu kent z krytą listwą. Można zakładać ją zarówno do garnituru, jak i smokingu. Jeszcze wystawniejszą propozycją jest koszula z wykładanym kołnierzem i listwą na jubilerskie guziki – to stylizacja na naprawdę ważne okazje i konieczne jest założenie smokingu.

koszule z krytą plisą

O ile satynowe lub jedwabne muchy są obowiązkowe podczas formalnych spotkań wieczorową porą, o tyle te wykonane z innych materiałów można nosić w zestawieniach bardziej swobodnych. Codzienne stylizacje z muchą w roli głównej doskonale uzupełni dżinsowa koszula i marynarka; zimą można zastąpić ją swetrem typu kardigan. A może muszka o nietypowym, rzadko spotykanym kształcie diamentu? Na nieformalne okazje sprawdzą się doskonale – można nosić je zarówno z koszulami, które zakłada się pod garnitur, jak i z tymi, które wybiera się na luźne, weekendowe okazje.

Koszula wizytowa z czarnymi guzikami

Różnego rodzaju koszule pod muchę znajdą Państwo tutaj.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.