Spinki do mankietów to niezwykle modny, ale stosunkowo rzadko używany dodatek – klasyczne guziki są zwykle znacznie wygodniejsze i mniej zajmujące. Jednakże w najbardziej eleganckich stylizacjach nic nie zastąpi szykownej spinki – luksusowy charakter i  ekskluzywny styl to niezwykle ważne cechy, gdy trzeba przygotować się na ślub, wytworny bankiet, wernisaż lub spotkanie w gronie prawdziwych koneserów i znawców savoir-vivre. Nie mając na co dzień do czynienia ze spinkami, można odnieść wrażenie, że ich zakładanie to dość trudna sztuka. Nic bardziej mylnego – odrobina wprawy i dokładności wystarczą, aby poradzić sobie z tym ponadczasowym dodatkiem do eleganckiej koszuli męskiej.

Jaka koszula do spinek?

Aby w ogóle myśleć o założeniu spinek, trzeba zaopatrzyć się w przystosowaną do nich koszulę. Klasyczne modele z mankietami zapinanymi na guziki nie nadają się do tego celu – konieczny będzie zakup koszuli frakowej lub koszuli z mankietem podwójnym. Ten drugi nazywany bywa też french cuff, co przetłumaczyć można jako „mankiet francuski” – jest on zwykle uznawany za bardziej oficjalny i elegancki, ale niektórym mężczyznom wydaje się on nazbyt masywny. Spowodowane jest to faktem, że przed zapięciem spinek, mankiet francuski należy zawinąć, uzyskując złożenie go. W koszulach frakowych mankiety są pojedyncze, co nadaje im swoistej „lekkości” – warto pamiętać jednak, że nie wyglądają one dobrze z masywnymi, bogato zdobionymi spinkami, które aby dobrze się układać potrzebują stosunkowo sztywnego fundamentu z podwójnej warstwy tkaniny. Konkretny wybór zależny jest w głównej mierze od gustu i  stylizacji . Ma znaczenie stricte estetyczne – założenie koszuli z pojedynczym mankietem na wytworne przyjęcie nie będzie traktowane jako stylistyczne faux pas.

Jak zakładać spinki do mankietów?

Mankiet francuski przed założeniem spinek należy zawinąć – zwykle zaprasowane są one w takim miejscu aby dziurki po każdej ze stron idealnie do siebie pasowały. Otwieramy przygotowane spinki i składamy mankiety ze sobą w taki sposób, aby stykały się, a nie zachodziły na siebie – tworzy to tak zwany „dziubek” lub „stożek”. Układamy materiał tak, aby dziurki ustawiły się w jednej linii – w mankiecie pojedynczym są dwa otwory na spinki, podczas gdy francuski ma ich aż cztery, gdyż spinka przejść musi przez dwie warstwy tkaniny po każdej stronie. Otwartą spinkę wsuwamy w tak przygotowany tunel i zapinamy.

To wszystko – po założeniu spinek upewnijmy się jeszcze czy ozdobne główki znalazły się po odpowiedniej stronie mankietu i sprawdźmy czy mocowania pewnie trzymają. Nie jest to zadanie trudne i wymaga jedynie jednej czy dwóch prób, aby przywyknąć do tej eleganckiej techniki spinania mankietów.

Spinki do mankietów przeżywają prawdziwy renesans i każdy modny mężczyzna powinien wziąć pod uwagę możliwość, aby skorzystać z tego bardzo modnego dodatku. Warto iść z duchem czasu i uzupełnić swoją garderobę o chociaż jedną koszulę ze specjalnymi mankietami i parę eleganckich spinek. Taka inwestycja z pewnością zwróci się bardzo szybko w postaci uznania i szacunku znawców gustownej mody męskiej. 

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.