Gdy już opanujemy węzeł prosty do perfekcji, możemy poeksperymentować z bardziej wymagającymi wiązaniami krawata. Niezwykle popularny „four-in-hand” jest eleganckim i jednym z najczęściej spotykanych węzłów, ale może szybko się znudzić lub po prostu nie pasować do sylwetki mężczyzny. W takich sytuacjach dobrze jest znać także inne, klasyczne wiązania. Jak wykonać węzeł windsorski i w jakich okazjach dobrze się sprawdzi?

Węzeł windsor przypisuje się królowi Edwardowi VIII – podobno nosił on klasyczne wiązanie „w czwórkę”, lecz na grubym krawacie. Na jego czasy była to dość rewolucyjna stylizacja i władcę Anglii można nazwać prawdziwym trendsetterem w kwestii męskiej mody! Węzeł windsorski swoim kształtem przypomina trójkąt równoboczny – jest symetryczny i geometryczny, przez co sprawia wrażenie bardzo formalnego. Co interesujące, jest to najbardziej popularny sposób wiązania krawata w Polsce.  Choć na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowany, w rzeczywistości jego wykonanie to tylko dwa ruchy więcej, niż w przypadku węzła prostego. Różni się nie tylko wizualnie, ale i ilością materiału potrzebną do jego wykonania. Windsor wymaga, by krawat był dłuższy; w przeciwnym razie może wyglądać nieestetycznie.

Węzeł windosor

Węzeł windsorski – kto może go nosić?

Węzeł windsor cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na stosunkową łatwość wiązania, funkcjonalność oraz symetryczny kształt. Mogą nosić go mężczyźni o każdym typie sylwetki. Najlepiej sprawdza się w przypadku koszul o szeroko rozstawionych kołnierzykach. Podczas jakich okazji będzie dobrze wyglądał? Węzeł windsorski sprawdzi się na wszystkich uroczystych i formalnych chwilach, takich jak rozmowy kwalifikacyjne, egzaminy czy wesela.

Jakie krawaty będą dobrze wyglądały w wiązaniu windsorskim? Z pewnością będą to standardowe, niezbyt grube lub wręcz cienkie modele – należy jednak pamiętać, by krawat był nieco dłuższy, jego zawiązanie wymaga bowiem większej ilości ruchów. Ten rodzaj węzła będzie prezentował się najkorzystniej u mężczyzn o zbyt długiej szyi, mocno zarysowanym podbródku czy wąskiej twarzy – nie dość, że jest elegancki i stylowy to jeszcze ułatwi zamaskowanie mankamentów urody.

Jak zawiązać węzeł windsorski?

Patrząc na instrukcję, zawiązanie węzła windsorskiego wydaje się trudne i skomplikowane, ale wystarczy tylko chwila, by je opanować. By ułatwić naukę wiązania krawata w tym stylu, przygotowaliśmy instrukcję postępowania krok po kroku – na pewno przyda się ona podczas przygotowań do ważnej okazji! Zawieszamy krawat z tyłu szyi cieńszą stroną po prawej stronie. Pierwszy krok to skrzyżowanie końcówek, tak samo, jak w węźle prostym (rys.2) z czego szerszą należy włożyć w wiązanie od góry, tuż pod brodą (rys.3). Następnie łapiemy ją od dołu i naciągamy (rys 4.). Przekładamy od dołu krawat na drugą (lewą) stronę (rys.5). Ponownie przekładamy krawat od góry (rys.6.) i naciągamy po lewej stronie (rys.7). Kolejnym krokiem jest przełożenie szerokiej końcówki z przodu na prawą stronę (rys.8), a następnie wyciągnięcie jej od spodu pod szyją (rys.9). Ostatnim ruchem jest włożenie szerszej części w tak powstałą pętelkę (rys.10). Następnie węzeł naciągamy i formujemy - oto cały windsor! W przypadku szerszych krawatów, podobnie jak w przypadku four-in-hand można pokusić się o zrobienie "łezki" (rys.11). 


Windsor - wiązanie krawata

O czym należy pamiętać podczas wykonywania węzła windsorskiego? By uformować jego zgrabną talię w dolnej części, wszystkie części należy mocno dociągnąć; górne rogi natomiast powinny być nieco rozciągnięte, aby trójkąt był równy. Jak sprawić, by był symetryczny i kształtny? To proste – zanim zostanie zaciągnięty, należy delikatnie nadać mu pożądany kształt. Jeśli przed ostatecznym ściągnięciem krawata lekko się go przyciśnie, powstaną dwie podłużne fałdy: po lewej i prawej stronie. Należy ukształtować je palcami, a jednocześnie zaciągać węzeł. Można także poeksperymentować i spróbować z uformowaniem „łezki” pod węzłem – takie wiązanie jest wyjątkowo eleganckie!

Po więcej pomysłów na węzły zapraszamy do wpisu: Jak wiązać krawat

Przykładowa stylizacja z węzłem windsor:

Węzeł windsor

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.