Dobre buty to podstawa! Nie wystarczy tylko mieć w swojej szafie elegancką parę, ale należy też o nią odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie, pastowanie oraz używanie prawideł do butów zagwarantują ich piękny wygląd  - jak je wybrać i dlaczego warto ich używać?

Prawidła drewniane

Choć nie są one zbyt popularnym sposobem pielęgnacyjnym, prawidła do butów bardzo pozytywnie wpływają na stan używanego obuwia. Choć przez niektórych uznawane są za wyjątkowy kaprys lub egzotykę, ich używanie jest bardzo korzystne dla butów - już po kilku miesiącach stosowania można zaobserwować poprawę ich wyglądu. Jakie efekty przynosi obuwiu stosowanie prawideł i jak je wybrać?

Prawidła do butów – dlaczego warto ich używać?

Zużywanie jest naturalnym procesem użytkowania obuwia. Tak jak każdy inny przedmiot ulega drobnym zarysowaniom, odkształceniom czy załamaniom związanym z codzienną eksploatacją: o ile środki czyszczące pomagają chronić buty na zewnątrz, o tyle prawidła są sposobem na zapewnienie im dobrego stanu wewnątrz. Jeśli szczególnie lubimy jakąś parę obuwia, nosimy ją szczególnie często – w konsekwencji pomiędzy noskami a przyszwą mogą pojawić się załamania, pęknięcia czy wybrzuszenia. By zapobiec „wysłużonemu” wyglądowi butów, warto zainwestować w prawidła – na początku wystarczy tylko jedna para, ale szybko można się przekonać o tym, jak dobry wpływ mają na nasze ulubione obuwie!

Jak działają prawidła do butów? Po pierwsze, przywracają im swój pierwotny kształt: w efekcie buty nie wydają się aż tak zniszczone, a nawet wydają się na mniejsze, niż w rzeczywistości. Obuwie nie ma aż tak widocznych fałdek i zagnieceń – nie jest możliwe ich całkowite zniknięcie, bo but wciąż „pracuje”, ale dzięki użyciu prawideł na pewno będzie prezentował się lepiej.  W czym tkwi ich sekret? Gdy po intensywnym użytkowaniu zdejmie się but z nogi, jest on miękki i wilgotny – taki materiał ma tendencję do zapadania lub wybrzuszania się. By temu zapobiec, dobrze jest skorzystać z prawideł: sprawią, że schnący but zachowa swój dobry kształt.

Prawidła ze sprężyną

Prawidła do butów – jakie wybrać?

W sklepach obuwniczych możemy znaleźć wiele rodzajów prawideł do butów. Klasyczne modele wykonane są z dwóch drewnianych części: pięty i czubka, które połączone są dwoma rurkami. (umożliwiają one zginanie prawideł podczas wkładania ich do butów). Dzięki sprężynom w nich umieszczonych prawidła utrzymują but w lekkim napięciu, dzięki czemu zachowuje lepszy, bardziej elegancki kształt.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania prawideł do butów? Po pierwsze, powinny one być wykonane z materiału, który pochłania wilgoć z obuwia i pozwala na jego szybszy powrót do „świetności”; najczęściej spotykanym surowcem jest drewno cedrowe. Ma piękny zapach, a pastowanie i polerowanie butów staje się przyjemną czynnością. To drugi ważny aspekt związany z prawidłami: choć na początku but może wydawać się ciężki i trudny w manewrowaniu, o wiele łatwiej jest zadbać o jego piękny wygląd. Eleganckie obuwie powinno dobrze się prezentować zarówno na zewnątrz, jak i w środku! Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.