Jak dobrać koszulę do garnituru?

Dobór koszuli do garnituru w znaczącym stopniu odpowiada za ogólną prezencję elegancko ubranego mężczyzny. Nie jest to jednak rzecz całkowicie zależna od sztywnych zasad i konwenansów – dopasowanie elementów stroju musi podkreślać również indywidualność i charakter użytkownika. Męska koszula nie musi być wcale monotonnym, oficjalnym dodatkiem, którego krój, kolor i deseń są precyzyjnie określone w spisanym zestawie reguł. Niemniej jednak istnieją pewne wskazówki, które pozwalają stworzyć stylizację spójną, elegancką i dobrze wyglądającą w pracy, na bankiecie czy rodzinnej uroczystości. O czym zatem warto pamiętać, dobierając szykowną koszulę do modnego garnituru?

Jak dobrać koszulę do koloru garnituru?

Do niedawna jeszcze panowie ubierali się prawie zawsze jedynie w czarne, uniwersalne garnitury – aktualnie moda męska jest pod tym względem dużo mniej konserwatywna i coraz częściej widzimy gentlemanów ubranych w gustowne, kolorowe komplety. Barwa marynarki to jedna z najważniejszych cech, którą warto brać pod uwagę przy dobieraniu koszuli.

Przy klasycznych garniturach czarnych, najlepiej zdecydować się na kolor stonowany – najbezpieczniejsze i najbardziej oficjalne są w tym wypadku koszule białe, niebieskie, kremowe i beżowe. Jeżeli jednak okoliczności i powaga spotkania pozwalają na odrobinę luźniejszą stylizację, warto sięgnąć po koszulę w kolorze bladoróżowym, która ożywi nieco ciemną, nieco posępną estetykę marynarki.

Błękitna koszula męskaJasnoróżowa koszula męska

Bardzo popularne stają się obecnie stroje w kolorze granatowym – tutaj również doskonale sprawdzi się tradycyjna biel, ale świetnym dodatkiem może okazać się także koszula jasnoniebieska. Garnitur nadal prezentować będzie się bardzo elegancko, kolory będą ze sobą w pełni korespondować, ale całość zyska ciekawego, pogodniejszego charakteru i pozwoli pokazać własną indywidualność. Podobnie sprawa wygląda, w przypadku marynarek beżowych i brązowych – tutaj jednak warto dodać do listy również odcień kremowy, który sprawi, że stylizacja będzie mniej kontrastowa i bardziej spójna.

Na wielkie okazje zdarza się także zakładać garnitury w kolorze białym. Takie marynarki nie są zwykle używane w czasie biznesowych spotkań czy w czasie poważnych, smutnych uroczystości, co pozwala na odrobinę awangardowej nonszalancji i stylistycznej swobody. Nie warto jednak sięgać w tym wypadku po zbyt odważne koszule, które mogą sprawić, że elegancki charakter białej marynarki zostanie przyćmiony nadmiernym, kolorystycznym rozpasaniem. Dobierając barwną koszulę do białego garnituru najlepiej zdecydować się na modny i ciekawy, ale pastelowy odcień.


Jaka koszula do wzorzystej marynarki?

Jak jednak poradzić sobie w przypadku, gdy szukamy koszuli do garnituru, który nie jest jednobarwny? Do wzorzystych kompletów, warto wybierać dodatki, które również nie są monochromatyczne.

Coraz częściej serca modnych mężczyzn podbijają garnitury w kratę – najczęściej są one częścią stylizacji sportowych i spacerowych. Kraciasta marynarka najlepiej prezentuje się z podobną do niej koszulą – zarówno pod względem deseniu, jak i barw. Aby całość wyglądała dobrze, warto jednak pamiętać, by znaleźć egzemplarz o drobniejszym wzorze, niż ten, którym ozdobiona została marynarka. Wyjątkiem są tutaj garnitury w bardzo drobną kratkę, do których lepiej jednak założyć dopasowaną kolorystycznie, gładką koszulę.

Miłośnicy marynarek w popularną „jodełkę” powinny uzupełnić swoją garderobę o koszule w paski, prążki lub drobną kratkę – takie desenie najlepiej prezentują się w tym połączeniu. Kolor zależny jest w głównej mierze od okoliczności – na bardziej oficjalne spotkania warto zadbać o dopasowane, stonowane odcienie, ale w przypadku bankietów, radosnych uroczystości i luźnych, wieczornych wyjść można poeksperymentować z kontrastami i odważniejszymi alternatywami.

Przy wybieraniu idealnej koszuli zawsze należy brać pod uwagę, na jaką okazję zakładamy garnitur i kierować się przy tym dobrym gustem, szacunkiem do osób, z którymi będziemy się spotykać i charakterem uroczystości. Im mniej oficjalna impreza, tym więcej swobody można dopuścić się przy aranżowaniu swojego szykownego stroju – nie zapominając oczywiście o indywidualnych gustach i zapewnieniu sobie dobrego samopoczucia. 

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.