Jak dobrać krawat do koszuli?

Dobór eleganckiego stroju opiera się na kilku filarach, których harmonia gwarantuje sukces. Można bez wątpienia stwierdzić, że w przeszłości mężczyźni mieli łatwiej – istniały żelazne zasady, których po prostu nie należało łamać. Tymczasem, współcześnie nie ma rzeczy niemożliwych. Dobieranie akcesoriów do kołnierzyka, który kiedyś absolutnie nie mógł iść w parze z krawatem, dzisiaj jest na porządku dziennym. Oznacza to nieskrępowaną wolność w komponowaniu stroju bez obaw o popełnienie faux-pas, co oczywiście stanowi spory progres, ale jednocześnie generuje trudności. Jak bowiem tworzyć zestawienia, nie dysponując szczególnym wyczuciem estetycznym i znajomością mody? 

Choć coraz rzadziej trzymamy się sztywnych zasad w związku z doborem stroju, dobór krawata do koszuli wciąż pozostaje jedną z podstawowych umiejętności komponowania stylizacji. To od niego w głównej mierze zależy sukces efektu końcowego. Mimo iż luz w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej wskazany, istnieje kilka reguł, których powinno się przestrzegać, by uniknąć krawatowej wpadki. Przede wszystkim, warto ufać własnej intuicji. Pewne zestawienia po prostu nie mają racji bytu – i zwykle widać to na pierwszy rzut oka.

Najczęściej noszone męskie koszule można zaliczyć do kilku grup kolorystycznych. Jest oczywiście klasyczna – biała, a także niebieska (w chłodnych lub ciepłych odcieniach) czy różowa. To pierwszy faktor, na który należy zwracać uwagę, dokonując doboru krawata. Istotnym aspektem jest również wzór, jakim opatrzona jest koszula. Jodełka, różne rodzaje kraty i inne wzory – każdy z nich będzie dobrze wyglądał z innego rodzaju krawatami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak dokonywać doboru – kierując się kilkoma wytycznymi, znacznie zredukujesz jednak ryzyko niefortunnego dostosowania krawata do koszuli. 

Jak dobrać krawat do koszuli pod kątem koloru? 

Biorąc pod uwagę wyżej wymieniony podział, możemy wyróżnić kilka wskazówek, którymi warto się kierować, dobierając krawat dla określonej grupy kolorystycznej.  Dzięki temu, możesz mieć pewne rozeznanie w tej kwestii, nie obawiając się jednocześnie puszczenia wodzy fantazji. Eksperymentuj, dokonując najróżniejszych zestawień – najlepszym weryfikatorem jest Twoje własne oko. Jeśli spoglądając w lustro, czujesz, że coś jest nie tak – połączenie jest zbyt krzykliwe lub mało wyraziste – prawdopodobnie konieczne będzie dokonanie zmian.

 Biała koszula z bordowym krawatem

Biała koszula i krawat

Zestaw numer jeden, zwłaszcza jeśli chodzi o oficjalne wyjścia. Biała koszula jest łatwa w noszeniu – większość krawatów będzie się prezentowała doskonale z tym kolorem. Czego warto się wystrzegać przy tego rodzaju koszulach? Jasnych - pastelowych krawatów – mogą stworzyć mdłą kombinację, która będzie wyglądać wyjątkowo nieefektownie.

To wszystko! Poza tym masz całkowitą wolność w doborze krawata do białych koszul. Nie bez powodu określa się ją najważniejszym elementem bazowym męskiej garderoby. Zaszalej z intensywnymi kolorami czy wzorami, które przełamią charakter całej stylizacji. W przypadku białej koszuli zupełnie nie masz czego się obawiać – wszystkie chwyty dozwolone. Warto jedynie pamiętać o tym, by krawat nadmiernie nie wybijał się na pierwszy plan, co może negatywnie wpłynąć na całość stylizacji. 

W przypadku czarnej koszuli zasady są podobne – wskazane jest, by niwelować kontrasty i stworzyć harmonijne połączenie, w którym żaden element ubioru zanadto się nie wyróżnia. 

Różowa koszula i krawat 

Tutaj przyda się nieco więcej ostrożności w kwestiach estetycznych. Różowa koszula nie wybacza bowiem aż tyle, co modele w innych kolorach. Unikaj jaskrawych wzorów, które będą jawnie ,,gryźć” się z delikatnym, ale jednocześnie wyrazistym odcieniem. W przypadku różowych koszul, radzimy zrezygnować przede wszystkim z krawatów: 

  • o barwach z domieszką czerwieni, różu czy fioletu – mimo że to pokrewne kolory, efekt tego połączenia nie będzie satysfakcjonujący pod kątem wizualnym, a wręcz przeciwnie – zaburzy harmonię;
  • w kolorach ze spektrum żółci – wygląd takiego połączenia może być dość karykaturalny. 

Jak więc komponować różowe koszule z krawatami w taki sposób, by uzyskać zadowalający efekt? Przede wszystkim, dobierając akcesoria w chłodnych odcieniach błękitu czy szarości, które będą mogły nieco stonować różowy odcień. Mimo że tego rodzaju koszula na stałe weszła już do kanonu, jej używanie wciąż nie jest tak powszechne, jak w przypadku odzieży w odcieniach białych czy błękitnych. Warto więc dowiedzieć się, jak dokonywać właściwej kompozycji.

Wzorzysta koszula i krawat 

W ich przypadku temat jest znacznie bardziej rozległy. Na rynku można znaleźć koszule w najróżniejszych wzorach, co sprawia, że pisanie o zasadach dotyczących doboru krawata do tego rodzaju odzieży wymaga podziału na konkretne podkategorie. Wśród koszul wzorzystych, cieszących się największą popularnością, znajdziesz między innymi: 

Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że przekonanie o niemożliwości łączenia ze sobą wzorów należy do zamierzchłej przeszłości. Każdy mężczyzna, który lubi się bawić modą, powinien eksperymentować z zestawieniami różnych faktur i wzorów, ponieważ może to umożliwić osiągnięcie wyjątkowo spektakularnego efektu. Zamiast decydować się na kolejne nudne zestawienie bieli z gładkim krawatem, spróbuj połączyć ze sobą wzory. Możesz w ten sposób uzyskać prawdziwie spektakularny rezultat.

Koszula w kratę i krawat

Koszula w kratę może znaleźć się w Twojej szafie w najróżniejszych odsłonach. Do najpopularniejszych należy drobna kratka. W jej przypadku szczególnie sprawdzi się krawat gładki lub w większe wzory. Pamiętaj o tym, by jego deseń różnił się od koszuli kontrastem i barwami. W innym przypadku oba wzory po prostu stopią się w niewyraźną całość. W naszym sklepie znajdziesz różne modele koszul – wszystkie łączy starannie zaprojektowany fason. Wiele z nich, mimo wizytowego projektu, opatrzone są deseniem, nadającym im znacznie bardziej wyluzowany charakter.  Kratka Vichy to wzór, który najlepiej będzie prezentował się z krawatem gładkim. Nie jest to wzór przytłaczający, dlatego możesz nadać mu ekstrawaganckiego sznytu, dobierając akcesoria w intensywnych odcieniach.

Koszula w kratę i krawat w prazki

Koszule w kropki i grochy to twardy orzech do zgryzienia. Tu wszystko zależy od rozmiarów i gęstości deseniu. Drobny wzór kropek bez trudu połączysz z krawatem opatrzonym motywem o większych rozmiarach. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, dobór gładkiego krawata będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Gdy koszula ma klasyczne, kontrastowe barwy, na przykład czarno-białe, warto pokusić się o dobranie lśniącego krawata w wyrazistym kolorze. Dobrze sprawdzi się na przykład butelkowa zieleń czy czerwień. Tego rodzaju zestawienie to gwarancja estetycznego sukcesu. Sprawdź wszystkie dostępne na naszej stronie koszule w kropki i grochy, by uzupełnić tę kategorię ubrań w swojej szafie. 

Koszula w paski i krawat

Koszula w paski to najłatwiejszy do zestawienia model spośród wszystkich rodzajów deseniów. Jak już wspominaliśmy, nie należy obawiać się łączenia wzorów, co ma szczególne przełożenie właśnie na paski, które znakomicie prezentują się w parze z najróżniejszymi wzorami. Szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z kropkami lub grochami. Pasować będzie do nich również pepitka czy jodełka. Dobierając wzorzysty krawat do pasiastej koszuli, należy jednak pamiętać o kontraście kolorystycznym. W innym wypadku całość będzie nieestetyczna z uwagi na to, że wzory będą się wzajemnie zacierać. W naszym sklepie znajdziesz różne modele koszul w paski, które zadowolą każde gusta.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.