Mówiąc o wyjściach do filharmonii, opery i teatru, warto zaznaczyć, że obowiązujące niegdyś zasady znacznie się rozluźniły, co sprawia, że współczesny dress code w tego typu miejscach jest dość liberalny. Wciąż istnieją jednak niepisane zasady, według których ubiór do teatru i innych przybytków kulturalnych nie może być casualowy. Wybierając się na spektakl teatralny czy koncert muzyki poważnej, powinieneś więc oczywiście dobrać elegancką, a jednocześnie dość stonowaną odzież. W żadnym wypadku nie musi to być pełny garnitur – ważne, by charakter stroju był uroczysty i starannie przemyślany.
Istnieje różnica między wyjściem do teatru a opery czy filharmonii. W przypadku tego pierwszego dopuszcza się znacznie więcej luzu w kwestii ubioru. Wystarczy zharmonizowany pod kątem barwnym, stonowany strój pozbawiony zbędnych ekstrawagancji. Pozostałe miejsca – niepisaną zasadą – wymagają nieco więcej zaangażowania w kwestię ubioru. Odwiedzając je, mężczyzna powinien ubrać przynajmniej elegancką koszulę i dobrać do niej stosowny krawat, a także marynarkę. Dobór ubrań, które będą stosownie prezentować się w tego rodzaju sytuacjach, to dość skomplikowana sprawa ze względu na fakt, że właściwie nie istnieją konkretne wytyczne. Łatwiej więc określić absolutnie wykluczone elementy, które bez wątpienia nie będą najlepszym wyborem w przypadku uroczystego wyjścia.
Jak się nie ubierać?
Aby nieco przybliżyć kwestię komponowana stylizacji przed wybraniem się w tego rodzaju miejsca, wymienimy kilka rodzajów odzieży, która nie jest w nich mile widziana. Nie wspominamy tutaj o tak oczywistych elementach garderoby jak dres, lecz teksturach i fasonach, które nie idą w parze z uroczystą okazją.
- Denim – nie jest to materiał, który będzie dobrze prezentował się w operze czy teatrze. Jego casualowy charakter wyklucza go z kategorii odzieży przeznaczonej na szczególne okazje, na przykład tego rodzaju wydarzenia kulturalne;
- Kurtka skórzana – choć w zasadzie może prezentować się całkiem elegancko, nie jest to najlepszy wybór na tego rodzaju wyjścia. Najlepiej sprawdzi się prosty płaszcz o uniwersalnym charakterze i przemyślanym kroju;
- Kolorowa odzież – w przypadku kobiet sukienki w intensywnych barwach są jak najbardziej na tak. Mężczyźni powinni raczej unikać mocnych odcieni, wybierając stonowane błękity, szarości, czerń czy biel. Można wzbogacić stonowane ubrania o akcenty kolorystyczne w postaci krawata czy muszki;
- Jeansy – wspomnieliśmy już o samym denimie, jednak warto jeszcze raz zaznaczyć – jeansowe spodnie zarówno w teatrze, jak i operze czy filharmonii zostaną uznane za absolutne faux-pas!
- Sportowe buty – sportowa elegancja niezmiennie pozostaje w modzie. Uwielbiamy łączyć ze sobą kontrastowe pod kątem estetyki elementy ubioru, zestawiając sukienki i eleganckie marynarki z trampkami czy adidasami. W tego rodzaju kulturalnych ośrodkach nie powinno to mieć jednak miejsca. Sportowe buty w połączeniu z garniturowymi spodniami i marynarką będą prezentować się raczej niedorzecznie.
Koszula smokingowa – wybór dla miłośników klasyki
Jeśli jesteś mężczyzną, który szczególnie ceni sobie klasyczną elegancję, do opery czy filharmonii ubierz koszulę smokingową, znakomicie komponującą się z uroczystą okazją. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór tego rodzaju modeli, które nadają stylizacji szczególnej elegancji. Oferujemy między innymi koszule smokingowe z pliskami jak i gładkie. Większość z nich zwieńczona jest kołnierzykami półwłoskimi, które idealnie komponują się z muszką. Ich cechą charakterystyczną są również czarne guziki, nadające koszuli wyjątkowego szyku. Tego rodzaju model wymaga przemyślanego zwieńczenia w postaci gustownego smokingu, ponieważ w zestawieniu z mniej eleganckimi elementami ubioru będzie prezentować się niezbyt efektownie.
Koszula smokingowa to element garderoby, który został wymyślony przez Księcia Windsoru Edwarda VIII – a więc ma dość niedługą historię. Jej cechą charakterystyczną jest połączenie luzu koszuli garniturowej z elegancją frakowej. W ten sposób powstało połączenie, które nie jest aż tak zobowiązujące a jednocześnie nadaje stylizacji wyjątkowej elegancji i doskonale zgrywa się z muszką. Model pozbawiony jest również kieszonki na piersi, będącej elementem nieformalnym. Wbrew pozorom, koszula smokingowa to nie tylko wybór dla pana młodego czy uczestnika balu. Zazwyczaj kojarzymy ją z tego rodzaju okazjami jak ślub czy bankiet, ale to nie jedyne momenty, stanowiące pretekst do wydobycia jej z szafy. Idealnie sprawdzi się podczas wieczoru w operze lub filharmonii, który wymaga stosownego ubioru.
Golfy męskie – kompromis między elegancją a casualem
W przypadku teatru możesz pozwolić sobie na nieco większą swobodę – choć i przy tej okazji koszula stanowi optymalne wyjście, jeśli nie wiesz co na siebie założyć. My proponujemy w tej sytuacji inne rozwiązanie, a mianowicie golf męski. Oczywiście, model modelowi nierówny – nie każdy rodzaj tego typu odzieży będzie mógł zostać wcielony do uroczystej stylizacji. Jeśli jednak wybierzesz właściwy rodzaj golfu męskiego, twój strój może dorównywać elegancją temu, złożonemu z marynarki czy garnituru oraz koszuli.
W naszym asortymencie znajdziesz dużą ilość modeli, które doskonale sprawdzą się w bardziej eleganckich stylizacjach. Najlepiej wybrać jeden z najprostszych, o pełnym golfie i gładkiej fakturze. Półgolfy bez wątpienia nie zdadzą egzaminu w przypadku takiej okazji. Brak im subtelnej elegancji, którą charakteryzuje się model z pełnym golfem. Wybierz jeden z klasycznych modeli, czarny, ciemnogranatowy czy bordowy. Zestawić go możesz z prostymi spodniami lub tymi o nogawkach opatrzonych zakładkami. Prosty golf męski to absolutny must-have w szafie każdego eleganckiego mężczyzny. Po pierwsze, jest uniwersalny – wpleciesz go zarówno w casualowe stylizacje, jak i te o bardziej uroczystym charakterze. Golf łączy ze sobą szyk i wygodę, którą szczególnie ceni sobie nowoczesny mężczyzna, zawsze będący w biegu. Z tego względu obecnie nastąpił renesans modelu, który przez lata uznawany był za jeden z mniej efektownych. Kolejną zaletą golfowego swetra jest oczywiście ciepło, które zapewnia właścicielowi. Szyja to część ciała, szczególnie narażona na zimno. Nosząc tego rodzaju odzież, zapewniasz sobie niezbędną izolację. To szczególne ważne w chłodniejszych miesiącach roku. Elegancki golf męski umożliwia Ci przygotowanie gustownego zestawu, który jednocześnie zapewnia komfort cieplny. Trudno powiedzieć to samo o koszuli, która zazwyczaj bywa cienka, dostosowana raczej do letnich temperatur.
Golfy męskie najlepiej zestawić z eleganckim płaszczem. Szczególnie dobrze prezentują się w tej parze przepastne okrycia wierzchnie z dużym kołnierzem. Możesz również nosić je z garniturem czy marynarką. To interesujące połączenie, które nieco przełamie formalny charakter odzieży wierzchniej. Golfy, dostępne w naszym asortymencie, mają różne faktury. Niektóre z nich charakteryzują się ozdobnymi splotami, inne to zwykłe gładkie ubrania, wykonane z bawełny. Dobierz taki model, który będzie pasował zarówno do oficjalnych, jak i codziennych okazji.
Przygotowanie ubioru do teatru, filharmonii czy opery nie jest tak łatwym zadaniem, jak z początku mogłoby się wydawać. To przede wszystkim konsekwencja faktu, że każde miejsce wymaga nieco innego stopnia formalności stroju. Jednocześnie, oficjalnie nie obowiązuje żaden dress code – wchodząc do środka nie napotkasz przecież na selekcję, która odprawi do domu nieodpowiednio ubranych gości. Tego rodzaju sytuacja generuje nieścisłości, ponieważ choć oficjalnie można wszystko, w rzeczywistości możliwości są dość ograniczone. W zasadzie, warto polegać przede wszystkim na własnej intuicji, a do tego respektować wymienione powyżej niepisane zasady. Trafny dobór odzieży jest ważny, ponieważ pozwoli Ci okazać szacunek artystom, a jednocześnie zapewni niezbędny komfort.