Wydawałoby się, że posiadane kompetencje mają największy wpływ na to, czy zostaniesz zatrudniony na stanowisku, które chcesz objąć. Jest to niepodważalnie bardzo ważne, jaką wiedzą i umiejętnościami dysponujesz, ponieważ informacje zawarte w przesłanym do pracodawcy CV na temat wykształcenia i doświadczenia są istotnym elementem, decydującym o tym, czy uzyskasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W praktyce na to, byś został przyjęty do pracy, niewątpliwie jest w stanie wpłynąć pierwsze wrażenie, jakie wywrzesz na potencjalnym pracodawcy. Na co więc zwrócić uwagę wybierając strój, na spotkanie w sprawie pracy?

Najważniejsze zasady


Niezależnie od stanowiska, o jakie się starasz, zwróć uwagę, aby Twój wygląd był schludny, a odzież wyprasowana i w stonowanym kolorze. Strojem pokazujesz, że zależy Ci na pracy. Gdy nie wiesz, czy ubrać się elegancko, czy postawić na nieformalny styl, zdecydowanie wybierz pierwszą opcję.

Rozmowa z przyszłym pracodawcą może być ogromnie stresująca i przez to wywołać potliwość organizmu. Z tego względu, aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, zrezygnuj z poliestrowych oraz akrylowych materiałów i wybieraj naturalne tkaniny. Bez względu na to, czy ubiegasz się o pracę w banku, branży IT czy masz ochotę zostać menedżerem w korporacji, idealnym wyborem będzie bawełniana, przewiewna koszula. Nie pozwól by, nieprzyjemny zapach wykluczył Cię z listy kandydatów na stanowisko, które Cię interesuje.

Dobrym pomysłem jest użycie perfum. By sprawić dobre wrażenie, sięgnij po lekką, nieprzytłaczającą nutę zapachową. Pamiętaj o umiarze. Jeśli będziesz pachnieć zbyt intensywnie, oczekiwany skutek będzie odwrotny.

Garnitur

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej strój oficjalny jest jak najbardziej pożądany. Warto byś pojawił się na niej w odpowiednio dobranym garniturze, chyba że w ogłoszeniu wyraźnie zaznaczono, że formalne ubranie nie jest konieczne. W takim przypadku możesz postawić na swobodniejszy styl, chociaż marynarka lub przynajmniej koszula i eleganckie spodnie z pewnością nie zaszkodzą.

Krawat lub muszka

Nie polecamy zakładać muchy na rozmowę rekrutacyjną, aby nie zostało to odebrane jako zbytnia ekstrawagancja. Wybierz tego typu dodatek, tylko jesteś pewny, że wyrazistość czy indywidualizm będą atutem w pracy, o którą się starasz.

Krawat jest koniecznym wyborem, gdy ubierasz się oficjalnie, a stanowisko, które chcesz objąć, jest wysokie. Unikaj zbyt krzykliwych kolorów oraz zbyt wyrazistych, dużych wzorów. Krawat ma być dopełnieniem Twojego eleganckiego stroju, a nie grać pierwszoplanową rolę.

Koszula

Postaw na biały kolor, gdy starasz się o prestiżowe stanowisko. W innym wypadku wybór jest znacznie większy, ale koniecznie zadbaj by koszula była z długim rękawem, dobrze dopasowana, a jej odcień i wzór umiarkowany.

Buty, pasekskarpetki

Te trzy elementy powinny ze sobą współgrać. Brązowe skarpetki do czarnych butów to nie najlepsze połączenie. Muszą one jednocześnie pasować do garnituru (lub w mniej formalnej opcji do marynarki czy koszuli). Buty, choćby najbardziej eleganckie oxfordy, nie będą prezentować się dobrze, jeśli będą brudne. Koniecznie pamiętaj o ich wypastowaniu.

Jak przyciągnąć uwagę dodatkami do stroju


Chcąc się wyróżnić spośród tłumu kandydatów, możesz użyć efektownego dodatku, jakim są spinki do mankietów. Obecnie wybór tego typu biżuterii jest ogromny i łatwo wybrać model, który nie tylko przykuje uwagę pracodawcy, ale i pokaże, że rzeczywiście interesujesz się pracą, którą chcesz otrzymać. W zależności czy chcesz zostać maklerem, prawnikiem czy programistą wybierz odpowiedni wzór.

Z inną biżuterią nie należy przesadzać. Zrezygnuj z kolczyków czy bransolety, nawet jeśli nosisz je na co dzień. Nie pasują do biznesowego stroju. Obrączka, spinki do mankietów, czy stylowy zegarek w zupełności wystarczą.

Pamiętaj, to jak się zaprezentujesz, pozwoli zwiększyć Twoje szanse w uzyskaniu pracy. Jeśli jesteś na tej stronie, to znaczy, że Ci naprawdę zależy. Postaw na elegancję. Powodzenia!

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.