Jak prasować koszulę

Piękna, modna koszula jest jednym z najważniejszych elementów stroju eleganckiego mężczyzny. Jednakże nawet najbardziej szykowny fason i marka nie będą godnie reprezentować gentlemana, gdy nie zadbamy o idealny stan koszuli. Pranie nie sprawia zwykle wielkiego kłopotu, ale prasowanie to już zmora niejednego modnego pana. Nie oznacza to jednak, że prasowanie jest czynnością skomplikowaną – trzeba tylko poznać odpowiednią technikę i odrobinę skupić się na zadaniu. Jak zatem idealnie wyprasować koszulę?

Przygotowanie koszuli do prasowania

Każda czynność wymaga urządzenia sobie wygodnego miejsca pracy i zapewnienia odpowiednich narzędzi. Zabierając się za prasowanie, warto przygotować deskę do prasowania o odpowiedniej wysokości – pozwoli to zachować pełen komfort, bezpieczeństwo i dobre pole widzenia, dzięki czemu nie umknie żadna fałdka. Przed włączeniem żelazka sprawdzamy na metce, z jakiego materiału wykonano koszulę i dopasowujemy temperaturę do konkretnej tkaniny.

Koszule wolno prasować tylko wtedy, gdy są idealnie czyste. Prasowanie niewypranej koszuli może skończyć się jej zniszczeniem, gdyż wysoka temperatura powoduje, że niektóre plamy i zabrudzenia utrwalają się, tworząc niemożliwe do usunięcia przebarwienia. Rozepnij też wszystkie guziki i – jeżeli koszula takie posiada – usuń usztywniające fiszbiny z kołnierzyka.

Prasowanie koszuli

Jak wyprasować koszulę?

Prasowanie rozpoczynamy od kołnierzyka. Aby wyglądał on idealnie, należy zaprasować go z obu stron – ta zasada dotyczy praktycznie wszystkich elementów koszuli, które składają się ze złożonych lub nakładających się na siebie warstw materiału. Barki koszuli warto w czasie prasowania naciągnąć na węższą stronę deski, dzięki czemu możliwe będzie idealne wygładzenie okolic kołnierzyka.

Kolejnym etapem jest prasowanie rękawów. Jeżeli posiadamy koszulę z mankietami zapinanymi na guziki, to powinniśmy zacząć od wygładzenia ich wewnętrznej strony. W przypadku mankietów do spinek wywijamy je i zaczynamy od zewnętrznej strony (która po spięciu stanowi wnętrze mankietu). Sam rękaw należy rozłożyć według szwu, dbając o to, aby materiał nigdzie się fałdował. Aby rękaw wyglądał idealnie, warto uważać, aby nie zaprasować kantu przeciwległego do szwu. W tym celu można go ułożyć tak, aby wystawał poza deskę. Rękawy zawsze prasujemy z obu stron, zostawiając niezaprasowany kant na sam koniec. Wystarczy ułożyć go tak, aby był na środku rękawa i przesunąć po nim żelazkiem, uzyskując idealnie gładką powierzchnię.

Teraz pora na tył i front koszuli. Nie prasujemy ich jednocześnie, ale naciągamy koszulę na deskę, tak aby żelazko wygładzało pojedynczą warstwę materiału. Najwięcej uwagi trzeba poświecić oczywiście najbardziej widocznym częściom koszuli z przodu, dbając również o zaprasowanie przestrzeni pomiędzy guzikami.

I to już wszystko – koszula jest gotowa do założenia lub zawieszenia w szafie, gdzie będzie oczekiwać na swoją kolej. Jeżeli mamy zamiar odwiesić ją do garderoby, to warto po założeniu na wieszak zapiąć dwa guziki pod kołnierzykiem. Dzięki temu nie straci ona fasonu.

Zwykle na wyprasowanie koszuli potrzeba zaledwie kilka minut. Na początku zadanie to wymaga sporej koncentracji, ale po kilku próbach, operowanie żelazkiem staje się czynnością niemal automatyczną. Idealne prasowanie koszul to z pewnością jedna z czynności, którą każdy elegancki pan powinien opanować do perfekcji, zapewniając sobie niezależność od drogich pralni chemicznych i dobrej woli małżonki. 

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.