Szelki

Jeżeli przyjrzymy się nie tyle modzie, co historii stroju męskiego w ogóle, wyraźnie widać, że szelki, tak samo jak i paski, miały swoje wzloty i upadki, cieszyły się raz rosnącą, raz malejącą popularnością. Zarówno pierwotnym, jak i obecnym zadaniem szelek jest podtrzymanie spodni przed zsuwaniem się i utrzymaniem ich na właściwej wysokości (w tej roli spełniają się dużo lepiej niż pasek i stanowią znaczną wygodę, nie wbijając się bowiem w brzuch, w czasie, kiedy ich właściciel siedzi). Kiedyś mocowało się je za pomocą guzików. Obecnie szelki wykonane są z elastycznej tkaniny w formie pasków. Zakłada się je na ramiona i mocuje na tak zwane żabki (które mogą być zarówno plastikowe jak i metalowe). Aby nie zsuwały się z ramion, łączy się je z tyłu w jeden pasek (przybierają wówczas kształt zbliżony do litery Y) lub krzyżuje, zszywając na łączeniu (wyglądają wtedy jak litera X).

Białe szelki

Obecnie szelki przesunęły się na drugą pozycję i ustępują pierwszeństwa paskowi. Natomiast w dalszym ciągu spotkać można naprawdę szeroką grupę ich amatorów. Są bowiem niezwykle modnym dodatkiem, a także ciekawym, ekstrawaganckim i niebanalnym akcentem stroju każdego modnego mężczyzny. Przyjęło się, że czerwone szelki są symbolem maklerów giełdowych. Co ciekawe, także w garderobie skinheada nie może ich zabraknąć. Białe szelki mogą być noszone pod smoking, czy też garnitur. Cenione są również w stylizacjach z lat 20-tych / 30-tych, stylu Al Capone, gdzie zakładane na czarną koszulę stanowią kontrast.

W modzie męskiej, szelki dostępne są w szerokiej kolorystyce i różnych fasonach. Światowej sławy domy mody oferują szelki zarówno klasyczne, wykonane ze skóry naturalnej, jak i kolorowe szelki gumowe oraz modele wykonane z taśmy gumowej we wzory, czy wreszcie z taśm żakardowych, a nawet jedwabnych.

W dobieraniu męskiej garderoby i dodatków pamiętać należy, że nie wolno nosić jednocześnie i szelek, i paska. Do podstawowych zasad elegancji należy także reguła nakazująca takie dobranie i zawiązanie krawata, aby nie był ani za długi, ani zbyt krótki i sięgał dokładnie do paska.

Szelki męskie

 

Pasek 

Nieodzowny w dzisiejszych czasach element zarówno męskiej, jak i damskiej garderoby. Noszony równie często w charakterze podtrzymania spodni na miejscu i zabezpieczenia przed ich zsuwaniem się (panowie o większej tuszy zdecydowanie chętniej używają szelek niż pasków), jak i w celach estetycznych: jako ozdoba, element wykończenia całości kreacji czy wreszcie pokazania swojego statusu majątkowego. Pasek damski może być wykonany z praktycznie każdego materiału, jednak przyjęło się, że elegancka wersja męska powinna zostać wykonana ze skóry. Pasek wsuwa się w szlufki umieszczone w spodniach i zapina z przodu na sprzączkę lub klasyczną klamrę, będącą obowiązkowo w kolorze srebrnym, rzadziej złotym. Paski stosuje się zarówno do spodni garniturowych, jak i jeansów, sztruksów i innych. Pamiętać należy, że klamry pełne nie pasują do ubrań eleganckich, dlatego proponuje się je raczej w modzie młodzieżowej.

Granatowy pasek męskie

Na początku XIX wieku, panowie nosili paski jako element dekoracyjny oraz wykorzystywali je do celów militarnych. Pasek znajdował się wówczas na poziomie talii. Dopiero na początku XX wieku zaczęto go nosić na wysokości bioder i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

W salonach mody męskiej, takich jak na przykład Modini.pl, paski oferuje się w wersjach uniwersalnych (jedno i dwustronne, w kolorze czarnym, szarym a także granatowym i brązowym), chociaż zdarzają się także kolorowe propozycje, przeznaczone dla panów odważnych oraz modele idealnie komponujące się tylko z jednym, wybranym kolorem garderoby. Zarówno wersja gładka, jak i paski z przeszyciami, są ciekawymi i podkreślającymi męskość elementami. Pamiętać jednak należy, że pasek jest tylko ciekawym dodatkiem do całości, dobieranym przez mężczyznę w taki sposób, aby podkreślał jego gust oraz indywidualny charakter. Pasek nie powinien zatem bardzo rzucać się w oczy.

Czarny pasek

Zapraszamy do odwiedzin działów w naszym sklepie:

1. Szelki męskie

2. Paski męskie

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.