Funkcjonalna rola paska do spodni jest wszystkim znana – powinien pewnie i wygodnie przytrzymać spodnie w odpowiedniej pozycji. To jednak nie wszystko. Męski pasek nie jest bowiem jedynie technicznym elementem wyposażenia – to również stylowy dodatek, którego walory estetyczne muszą iść w parze z praktycznym zastosowaniem. To właśnie jeden z powodów, dla których wybór odpowiedniego pasa jest tak ważną częścią kompletowania szykownej garderoby.
Paski do spodni – jaki materiał?
Rodzaj tworzywa, z którego wykonany jest pas, to jedno z najważniejszych kryteriów podziału. Najważniejszym i zdecydowanie najbardziej uniwersalnym rodzajem są paski skórzane. Wykonane z naturalnej skóry lub tworzywa ją imitującego dodatki zwykle pasują zarówno do strojów formalnych, jak i codziennych. W sprzedaży nabyć można także różnego rodzaju pasy wykonane z tkanin oraz pasy plecione i łączone – te jednak zarezerwowane są głównie dla luźniejszych, casualowych stylizacji.
Skórzany pasek to z pewnością synonim dobrego gustu i elegancji. Modele używane w połączeniu z formalnymi strojami nie powinny być jednak zbyt ekstrawaganckie i zbyt szerokie – przyjmuje się, że elegancki pasek nie powinien być szerszy niż długość kciuka. Kolor najlepiej dobrać do barwy butów – a zatem modne brogsy z brązowej skórki, najlepiej zestawić z podobnym w odcieniu, brązowym pasem.
Ciekawą alternatywą może być pasek dwustronny – taki dodatek posiada na przykład brązowe i czarne lico po przeciwnych stronach. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i nie chcą zabierać ze sobą w delegację całej zawartości szafy. Dwustronny pas oszczędza miejsce i pozwala przygotować się na niemal każdą ewentualność.
Paski z zamszu i nubuku dostępne są w wielu różnych kolorach – od klasycznej czerni, po odważne odcienie zieleni czy czerwieni. Jeżeli dysponujemy obuwiem i dodatkami w takich kolorach to oczywiście, można z nich korzystać. Warto jednak pamiętać, że takie połączenia bardziej pasują do mniej oficjalnych wydarzeń – czerwone buty i pasek świetnie sprawdzą się na luźnym bankiecie, ale mogą nie być dobrze postrzegane przez konserwatywnych przełożonych lub klientów podczas spotkań biznesowych.
Paski plecione również wykonuje się ze skóry, ale ich forma sprawia, że są mniej oficjalne. Takie dodatki świetnie sprawdzą się za to w przypadku, gdy pragniemy udać się na prywatne spotkanie, spacer lub wieczór w gronie przyjaciół i zależy nam na zachowaniu swobodnego stylu, bez rezygnowania z elegancji. Plecione paski doskonale pasują do zamszowych butów czy męskich botków.
Paski z tkaniny powinny znaleźć się w każdej męskiej szafie, ale jeżeli zakładamy garnitur to powinny w niej pozostać. Len, bawełna, syntetyczne dzianiny doskonale pasują do letnich ubrań, sportowych stylizacji i luźnych outfitów – nie nadają się jednak do zestawiania z marynarką. Pasek z tkaniny warto zachować na rodzinny spacer, urlopowy wyjazd czy spotkanie w gronie najbliższych, gdzie fantastycznie będzie komponował się z jeansami, T-shirtami czy codziennymi koszulami.
Męski paski – jaką klamrę wybrać?
Elegancki, skórzany pasek do garnituru najlepiej wygląda, kiedy wyposażony jest w delikatną, klasyczną klamrę z jednym zębem. Najbardziej uniwersalne są oczywiście klamry w kolorze srebrnym – błyszczące lub matowe – pasujące praktycznie do wszystkich stylizacji. Jeżeli jednak nosimy spinki do krawata i mankietów w kolorze złota, to również klamra pasa może zostać do nich dopasowana.
Czy oznacza to, że zabudowane klamry automatyczne nie pasują do formalnego garnituru? Nie – można z nich korzystać, ale wybierając odpowiedni model trzeba zwrócić uwagę na formę i zdobienia. Prosta, wąska klamerka jest dyskretna i nie wybija się mocno ze stylizacji, co czyni ją uniwersalną i elegancką. Klamry automatycznie znacznie bardziej przyciągają wzrok i może się zdarzyć, że dekoracje lub faktura materiału będzie psuć efekt. W tym wypadku wiele zależy od preferowanego stylu, rodzaju noszonych garniturów oraz okazji, na którą zakładamy pasek.
Pasek do spodni – najważniejsza jest długość!
Pasek pozwala dopasować idealnie spodnie, ale i sam musi być idealnie dobrany pod względem rozmiaru. Nawet najbardziej szykowny dodatek nie będzie dobrze reprezentował użytkownika, gdy nie zadbamy o to aby idealnie leżał. Długość jest o tyle kluczowa, że za ciasno spięte spodnie zaczynają brzydko się marszczyć, a sam posiadać skazany będzie na ogromną niewygodę. Zbyt długi pas również nie układa się dobrze, a zwisająca ze szlufki końcówka nigdy nie będzie synonimem szykownej mody męskiej.