Jak wiązać krawat? Porady dla mężczyzn!

Po czym poznać eleganckiego mężczyznę? Jest dobrze ubrany, nosi modną fryzurę i okulary w stylowych oprawkach... A co z krawatem? To jeden z najważniejszych elementów męskiej garderoby - warto więc poświęcić mu trochę czasu. Jak prawidłowo i modnie zawiązać krawat? Z jakiego materiału powinien być wykonany i czy istnieje krawat „na każdą okazję”? Oto kilka porad dla Panów, którzy chcą wyglądać stylowo i elegancko na co dzień i od święta!

Umiejętność wiązania krawata jest niezwykle ważna dla każdego mężczyzny. Wielu z nich ma jednak poważny problem, by zrobić to prawidłowo – często krawaty wiążą ich partnerki lub pracownicy sklepu odzieżowego. Nie może być on zawiązany byle jak, węzeł musi dobrze wyglądać, być dopasowany do kształtu twarzy, szerokości marynarki i ramion oraz do okazji. Inne modele sprawdzą się do pracy i spotkań biznesowych, inne zaś na wesele czy podobne uroczystości. Jedno jest pewne – węzeł musi być odpowiednio dobrany i nienagannie się prezentować!

Krótka historia krawata

Historia krawata sięga czasów antycznych – nosili go już starożytni Rzymianie i Chińczycy, a wyglądem przypominał raczej elegancko zawiązany szal. Wizerunki uwiecznione na kolumnach czy Terakotowej Armii ukazują militarne pochodzenie tego elementu męskiej garderoby. W dawnych czasach żołnierze używali go w celu ochrony szyi przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Krawaty bardziej zbliżone do dzisiejszych to już XVII wiek i tereny Chorwacji. Zawiązane pod szyją chusty nosili głównie szlachcice, ale i mieszczanie chętnie z nich korzystali. Trend podpatrzyli mieszkańcy Europy Zachodniej i błyskawicznie włączyli do swojej codziennej mody. Krawaty, które znamy w dzisiejszej formie, pojawiły się na początku XX wieku – lata 20. to prawdziwa rewolucja w ich historii, bowiem nowa technika cięcia materiału umożliwiła nadanie mu większej elastyczności. O wiele mniej się odkształcały, a jednocześnie były o znacznie łatwiejsze w wiązaniu. O ile w dawnych czasach spełniały swoją militarną funkcję, dziś mężczyźni zakładają je ze względu na estetykę i elegancję.

Wiązanie krawata instrukcje krok po kroku:

1. Węzeł prosty - Four in hand - instrukcja

2. Węzeł windsorski - Windsor - instrukcja

Jak dobrać krawat?

Krawat powinien być idealnie dopasowany do mężczyzny, który go nosi. Podczas wybierania należy zwrócić uwagę nie tylko na ładny wzór w zbliżonej do koszuli kolorystyce, ale przede wszystkim na szczegóły. Po pierwsze, zakupiony krawat musi pasować do kształtu twarzy oraz postury. Aby zachować proporcje stroju, należy wybrać krawat o takiej samej szerokości, jak szerokość klapy garnituru. Niemniej ważna jest jego długość – różni się ona w zależności od rodzaju węzła, który ma być z niego stworzony. Krawat powinien sięgać do połowy klamry paska od spodni, chociaż w przypadku trzyczęściowych garniturów może być krótszy. Musi także zakrywać ostatni zapięty guzik koszuli.

Z jakiej tkaniny powinien być wykonany krawat?

Zwolennicy elegancji podpowiadają, że najlepszy będzie jedwab, należy jednak pamiętać, że takie modele są zarezerwowane na naprawdę wyjątkowe okazje. Do casualowych i mniej zobowiązujących sytuacji doskonale sprawdzą się krawaty wełniane, bawełniane i lniane, które uzupełnią wygląd sportowych marynarek czy swetrów. Dzięki nim krawat przestaje być formalnym, poważnym dodatkiem, a staje się wyjątkowym uzupełnieniem codziennego stroju. Ważne jest także jego odpowiednie przechowywanie – im dłużej krawat jest związany w węzeł, tym bardziej mu to szkodzi. W tym miejscu będzie dość mocno pognieciony, więc najlepiej przechowywać go zwiniętego w rulon.

A co z kolorami i wzorami krawatów? Bardzo ważny jest ich splot – niektóre są bardzo eleganckie, inne zaś mogą być spokojnie używane na każdą okazję. Warto jednak pamiętać, by nie stosować więcej, jak jednego wzoru w całej stylizacji. W kwestii kolorów najlepiej sprawdzą się klasycznie eleganckie czerwienie, bordo, fiolety, granaty i szarości.

Krawaty męskie

Ile węzłów należy znać?

Dobrze zawiązany krawat – czyli jaki? Po pierwsze, nie powinien on ukazywać górnego guzika koszuli. Musi być odpowiednio zaciśnięty, by dobrze leżał i był ozdobą szyi każdego mężczyzny. Jeżeli jest to możliwe (i pozwala na to jego długość), krawat może mieć tzw. łezkę pod węzłem – zależy to jednak od sposobu wiązania. Po drugie, ważne jest też optymalne dociągnięcie węzła, dzięki czemu będzie on smukły.

Ile węzłów powinien znać każdy mężczyzna? W większości sytuacji sprawdza się jeden wzór; dobrze jest go opanować do perfekcji, a ewentualnie później eksperymentować z innymi. Jeżeli jakiś konkretny styl nie pasuje do długości krawata lub koszuli, lepiej postawić na klasykę – zbyt duże węzły zaburzają proporcje stylizacji i wyglądają bardzo nienaturalnie.

Wiązanie krawata węzeł prosty i węzeł windsorski

Istnieją dwa najpowszechniejsze rodzaje wiązań krawatów. Pierwszy to węzeł prosty, nazywany także four – in – hand. Jest on wydłużony, a dobrze zawiązany powinien utworzyć lekką fałdkę, wyżej wspomnianą łezkę. Może być ona zarówno na środku, jak i przesunięta ku krawędziom. Należy przy tym pamiętać, że jest on dość wąski i niekoniecznie może pasować do szerokich twarzy. Drugą ważną kwestią w przypadku tego węzła jest długość krawata: jeżeli jest on za długi, to może się nie sprawdzić i wyglądać niechlujnie.

Wiązanie krawata - węzeł prosty - four in hand

Wiązanie krawata - węzeł four in hand - instrukcja

Drugim rodzajem wiązań jest węzeł windsorski – jest on o wiele bardziej skomplikowany, ale za to bardzo lubiany przez Polaków. To gruby, szeroki i trójkątny rodzaj węzła, który stosuje się przy szeroko rozstawionym kołnierzyku. Dobrze będą w nim wyglądali mężczyźni o długiej szyi, bowiem optycznie zostaje ona skrócona. Należy jednak pamiętać o tym, że sprawdza się tylko w nielicznych stylizacjach i na konkretne okazje. Będzie się dobrze prezentował podczas występów publicznych, prezentacji, spotkań biznesowych czy rozmów kwalifikacyjnych.

Windsor - wiązanie krawata

Wiązanie krawata - węzeł windsor - instrukcja

Węzeł prosty - Four in hand vs Węzeł windsor - porównanie:

Węzeł prosty four in hand vs windsor

Polecamy eleganckie krawaty męskie:

Krawaty męskie

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.