Z poprzednich wpisów wiecie już, jak ocenić jakość koszuli i jak dopasować do niej muchę; znacie też najpopularniejsze rodzaje kratek, które noszą eleganccy mężczyźni. Dziś przedstawimy Wam najważniejsze informacje dotyczące rodzajów kołnierzyków koszulowych – zdecydowanie warto je znać, by idealnie dopasować strój zarówno do sylwetki, jak i do okazji. Skorzystajcie z naszego przewodnika i poznajcie rodzaje kołnierzyków koszulowych!

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kołnierzyk w koszuli to taka prosta sprawa, wbrew pozorom wiele od niego zależy. W modzie męskiej wyróżnia się co najmniej kilka ich rodzajów, a każdy z nich pasuje na inne okazje i wymaga dopasowania innych dodatków. O czym należy pamiętać, wybierając koszulę o konkretnym rodzaju kołnierzyka? Jak dopasować go do kształtu twarzy, by prezentował się doskonale w każdej sytuacji?

Rodzaje kołnierzyków koszulowych – na co zwrócić uwagę?

Zakup męskiej koszuli w sklepie zazwyczaj zależy od jej kroju, rodzaju materiału, z którego została wykonana oraz od posiadanego wzoru. Niemniej ważnym elementem jest również kołnierzyk – choć może się on wydawać mały i niewiele znaczący, tak naprawdę stanowi on interesujący szczegół męskiej mody. Dlaczego jest on tak ważny? Po pierwsze, w dużym stopniu to właśnie od kołnierzyka zależy stopień formalności danej koszuli. Nie każdy jej rodzaj może być zakładany na daną okazję; co więcej, nie do każdego kołnierzyka można założyć muchę czy krawat. Wiele zależy też od rodzaju wykonywanego zawodu, długości szyi oraz budowy twarzy – ważne jest to, by kołnierzyk i koszula dobrze prezentowały się na osobie, która je nosi.

Kołnierzyki koszulowe – poznajcie ich rodzaje!

Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kołnierzyków koszulowych - są to włoski, klasyczny (prosty) oraz button down; każdy z wymienionych typów posiada jednak swoje odmiany, które różnią się między sobą kątem rozwarcia oraz posiadaniem (lub nie) dodatkowych zapięć. Podziału kołnierzyków męskich koszul można dokonać również ze względu na stopień formalności okazji, na którą wybiera się konkretny model.

Do koszul o najwyższym stopniu formalności zalicza się te posiadające kołnierzyk typu wingtip, zwany inaczej łamanym – takie stylizacje wybiera się na uroczystości, na których obowiązuje ubiór wg zasady white tie / black tie. Dla przypomnienia: są to najbardziej uroczyste, oficjalne przyjęcia lub gale, podczas których wymagany jest strój wieczorowy lub wizytowy. W przypadku koszul o kołnierzyku wingtip jedynym dopuszczalnym dodatkiem jest mucha, nigdy nie dobiera się do nich krawatu! Kilka wskazówek dotyczących dobierania koszul do muchy znajdziecie w jednym z naszych poprzednich wpisów.


Kołnierzyk włoski bywa także nazywany półwłoskim lub cutaway’em. W swojej budowie wyróżnia się największym kątem rozwarcia wyłogów (niekiedy przekracza on nawet 180 stopni!), dzięki którym końcówki zgrabnie chowają się pod klapami marynarki. Uznaje się go za najbardziej szykowny, dość formalny i o biznesowym charakterze – szczególną popularnością cieszy się w Europie, a przede wszystkim we Włoszech. Do koszuli o takim kołnierzyku należy założyć krawat, najlepiej z prostym, ale efektownym węzłem four-in-hand – instrukcje dotyczące jego wiązania znajdziecie w tym wpisie – lub węzłem Prince Albert. Choć koszula o takim kołnierzyku zazwyczaj wymaga dopełnienia krawatem, dopuszcza się również wersję bez.

Koszulowe kołnierzyki bez tajemnic


Kolejnym niezwykle popularnym rodzajem kołnierzyka jest prosty, klasyczny kent. To model konserwatywny, przeznaczony dla osób, które niezbyt przepadają za zwracaniem uwagi na swój strój – nosząc koszule takim kołnierzyku, mężczyzna może wtopić się w tłum, lecz mimo wszystko wciąż wyglądać stylowo. Charakteryzuje się długimi, niezbyt szeroko rozstawionymi wyłogami, które świetnie będą wyglądały u panów o okrągłej lub owalnej. Kołnierzyki typu kent są najczęściej wybierane na okazje formalne (np. biznesowe), ale koszulę o takim wykończeniu można założyć również na co dzień. Co więcej, jej zaletą jest możliwość dopasowania niemal każdego rodzaju węzła krawatu: każdy z nich będzie prezentował się szykownie i modnie!

Po czym poznać kołnierzyk typu spread? Wyróżnia się on skróconymi wyłogami, które nie chowają się pod klapami marynarki; do jego popularności przyczyniła się niezwykle ważna dla męskiej mody lat 60. postać – prezydent John F. Kennedy, który to zapoczątkował fenomen krótkich kołnierzyków. Choć ten rodzaj kołnierzyka uznawany jest za mniej elegancki, niż np. cutaway, wciąż nadaje się bardziej na okazje formalne.

Niech nie zmyli Was nazwa kołnierzyka klubowego! Koszula posiadająca taki krój kołnierzyka wciąż może wyglądać elegancko i ciekawie, nawet w casualowych stylizacjach. Świetnie prezentuje się z podłużnym krawatem zawiązanym w smukły węzeł. Lepiej unikać przy nich szerokich krawatów, ponieważ nie każda twarz wygląda dobrze w takim połączeniu – niekiedy można zupełnie z nich zrezygnować, by postawić na luźny, niezobowiązujący look.


Dla kogo odpowiedni będzie kołnierz bez wyłogów? Koszule z tzw. stójką to propozycja dla swobodnych, niezależnych, nonszalanckich mężczyzn. Doskonale sprawdzą się one w przypadku osób, które lubią nosić koszule, lecz nie przepadają za marynarkami – model ze stójką będzie dobrą alternatywą dla wszystkich, którzy cenią sobie nieco ekstrawaganckie stylizacje! O czym należy pamiętać w przypadku tego typu fasonów? Najważniejsze jest oczywiście to, że nie nosi się do niego krawata; oprócz tego koszula ze stójką musi pasować do osobowości noszącego ją mężczyzny – dzięki niej z pewnością wyróżni się w tłumie!

Kolejnym rodzajem kołnierzyków koszuli jest button-down: to zdecydowanie najbardziej swobodny, niemal sportowy fason, do którego nie ma konieczności dobierania żądnej ozdoby w postaci krawata lub muchy. Dawniej służył do gry w polo, stanowił nieodłączny element ubioru amerykańskich studentów oraz kojarzył się z tzw. blue-collar workers, czyli pracownikami fizycznymi w Stanach lub Europie Zachodniej. Dziś granice między tymi podziałami już nie obowiązują, a kołnierzyki „na guziki” mogą nosić wszyscy mężczyźni w sytuacjach nieformalnych. Doskonale sprawdzają się zimową porą, np. pod swetrem.
Jak dobrać kołnierzyk koszuli do twarzy?


Tradycyjną metodą wyboru rodzaju kołnierzyka koszuli do konkretnej osoby jest dopasowanie go do kształtu twarzy. Dziś sposób ten znajduje zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, lecz mimo wszystko warto go znać – klasyczna elegancja nigdy nie zawodzi! Mężczyźni o kwadratowym kształcie twarzy mają największe możliwości wyboru, ponieważ pasuje do nich niemal każdy typ kołnierzyka. Panowie o podłużnej, szczupłej i smukłej twarzy najlepiej prezentują się w koszulach o kołnierzyku typu cutaway lub spread; powinni zaś unikać wydłużonych modeli typu kent czy button down, które optycznie jeszcze bardziej wydłużą twarz. Z kolei posiadacze twarzy okrągłych lub owalnych śmiało mogą sięgać zarówno po uniwersalne modele typu spread i cutaway, jak i kołnierzyki o rozłożystych wyłogach czy nawet button down. W przypadku tego ostatniego niezmiernie ważne jest jednak to, by miał on krótsze wyłogi.

Koszula do smokingu

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.