Oksfordy - obuwie z zamkniętą przyszwą

Oksfordy - obuwie z zamkniętą przyszwą

  1. Wiedenki - Oksfordy

Bez wątpienia są to najpopularniejsze męskie buty wizytowe. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z Oksfordu – od dawien dawna noszone były przez studentów tej jednej z najstarszych uczelni świata. Inna ich nazwa, używana zamiennie to wiedenki, a we Francji – Richelieu. Oksfordy, to klasyczne męskie buty charakteryzujące się zamkniętą przyszwą i prostą formą.

Wiedenki, mimo że uważane są za najbardziej eleganckie obuwie męskie to same w sobie dzielą się na trzy rodzaje, stopniujące w pewien sposób tę elegancję:

  • Oksfordy typy plain brogues – bez zdobień – najbardziej formalne

  • Oksfordy typu semi brogues – z nieznacznymi zdobieniami

  • Oksfordy typu full brogues – mniej formalne, najbardziej „ażurowe”.

Czarno białe lakierki męskie Faber

Alternatywna wersja oksfordów - spektatory

Ze względu na przeszycia, Oksfordy dzielą się na „cap toe” – ta, które posiadają szew na przyszwie, tuż za linią placów oraz „whole cut” – tak zwane lotniki – przyszwa w nich nie dzielona jest szwem.

Oksfordy doskonale sprawdzą się do każdej eleganckiej stylizacji: do garnituru do pracy, na uroczystą kolację, ślub czy inną okazję, kiedy mężczyzna musi wyglądać nienagannie elegancko. Oksfordy dostępne są w różnych kolorach, tak więc z powodzeniem można dobrać model zarówno do letniego jasnego garnituru, jak i ciemnego, klasycznego. Najbardziej formalne są oczywiście gładkie czarne wiedenki. Na koniec należy dodać, że do wad tego obuwia należy trudniejsze wkładanie buta i czasami mniejsza wygoda noszenia.

Granatowe lakierki

Derby - obuwie z otwartą przyszwą

  1. Angielki - Derby

To buty wizytowe uznawane za mniej formalne i eleganckie niż opisane wcześniej Oksfordy, choć różni je właściwie tylko to, że posiadają tak zwaną otwartą przyszwę, co oznacza, że zakrywa ona palce oraz podbicie, zakończona jest językiem. Derby mogą posiadać tak jak wiedenki różne zdobienia. Ze względu na swój mnie oficjalny charakter wykonywane są one w przeróżnych modelach i kolorach. Jest najbardziej popularne obuwie wizytowe w Polsce i prawdopodobnie każdy mężczyzna ma obuwie wizytowe w tym modelu.

Monki - obuwie zapinane na klamry

Monki - obuwie zapinane na klamry

  1. Monki (ang. Monk shoes)

Te buty są najrzadziej wybieranymi butami przez panów w Polsce. Być może powodem są klamra, która w tym typie obuwia pełni rolę zapięcia. Duża, masywna, dobrze widoczna w kolorze srebrnym lub złotym. Sam but kształtem przypomina wcześniej opisane derby. Zapinane są na pojedynczą, lub podwójne klamry, które stanowią centralny punkt obuwia. Dlatego często wybierane są modele bez dodatkowych zdobień Te buty wizytowe uznawane są za bardzo eleganckie, z powodzeniem nadają się do tego, by ubrać je do garnituru, ale darujmy sobie zakładanie ich na naprawdę ważne uroczystości – mogą zostać uznane za zbyt ekstrawaganckie. Najlepiej wyglądają, kiedy wykonane są ze skóry w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.

Brązowe brogsy męskie

Brązowe brogsy

  1. Brogsy (ang. Brogues)

Czwarty typ obuwia wizytowego to brogsy. To pojęcia określa obuwie, które posiada charakterystyczne zdobienia. Mogą one występować we wszystkich powyższych 3 modelach tj. oksfordach, derbach i monkach. Owe zdobienia mają kształt dziurek wykonanych na różnych częściach buta – wzdłuż przyszwy, na obłożynie, przy sznurowadłach czy na nosku. W zależności od intensywności występowania tego zdobienia można podzielić je na trzy najbardziej popularne grupy:

- full-brogues – Najbardziej zdobione. Na czubku zdobienie w kształcie rozety, wzdłuż cholewki liczne przeszycie a także perforacje układające w skrzydła. Szewcy nazywają je golfami, gdyż kiedyś były uznawane jako buty sportowe do gry w golfa.

- semi-brogues – Od full-brogues różnią się tym, że nie posiadają noska w kształcie skrzydełek, lecz klasyczny nakładany.

- quarter-brogues – ich ozdobą są jedynie ozdobne ażurowe dziurkowania wzdłuż szwów.

Styliści polecają je dla panów ceniących sobie casualową elegancję. Doskonale prezentują się, kiedy wykonane są ze skóry w odcieniach brązu. Świetnie dopełnią tweedową marynarkę oraz granatowe spodnie. Idealne na kolację z przyjaciółmi bądź inne mniej formalne uroczystości.

Teraz już każdy Pan powinien posiadać podstawową wiedzę na temat eleganckich butów wizytowych, która na pewno przyda się przy takowych zakupach.

Polecamy męskie buty wizytowe

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.