W świecie męskiej mody znajdziemy wielu trendsetterów oraz dyktatorów przełomowych trendów. Wśród nich niezwykle ważne miejsce zajmuje Edward VIII – dawny władca Walii słynął ze swojego zamiłowania do eleganckich i wytwornych strojów. To właśnie jemu zawdzięczamy spopularyzowanie fasonu, nazwanego od jego tytułu „kratką Księcia Walii”. Po czym rozpoznać ten wzór i czy jest on odpowiedni na wszystkie okazje? Jak go nosić i w jakich połączeniach prezentuje się najlepiej?

W czasach dwudziestolecia międzywojennego Edward VIII uznawany był za jedną z największych ikon mody i przyczynił się do jej rozwoju – panowie, którzy chcieli nadążać za aktualnymi trendami, obserwowali właśnie jego stroje. Dziś powiedzielibyśmy, że książę Walii „wylansował” kratkę nazwaną na swoją cześć: to właśnie dzięki niemu stała się tak popularna i nie może się bez niej obyć żadna męska szafa!

MUCHA W KRATKĘ

Kratka księcia Walii – co ją wyróżnia?

Z jakimi wydarzeniami związana jest popularność kratki księcia Walii? Podobno któregoś dnia Edward VIII wybrał się na polowanie w okolice szkockiego wąwozu Glenurquahart – zarządzający nimi hrabia postanowił odświętnie ubrać swoich łowczych, którzy mieli udać się do lasów razem z władcą. W czasie polowania mieli oni na sobie nakrycia o wzorze z wąskich, poziomych i pionowych linii; gdzieniegdzie były one przetykane nitką o innym kolorze, np. czerwoną, błękitną czy fioletową. Księciu tak bardzo spodobał się wzorek tej drobnej pepity, że kazał uszyć dla siebie kilkanaście garniturów z takiego materiału, a następnie namiętnie w nich chodził. Za jego przykładem podążyli inni mężczyźni i tak oto kratka księcia Walii stała się jednym z najmodniejszych elementów w modzie dla panów.

Jak rozpoznać ten fason wśród innych? Cechą charakterystyczną kratki księcia Walii jest właśnie drobna, tworząca na tkaninie kwadraty pepitka; zazwyczaj wykonana jest ona z ciemnej i jasnej przędzy, między którymi pojawia się pasemko w innym kolorze. Najczęściej wzór ten pojawia się na tkaninie czesankowej (czyli wełnie wysokoskrętnej i tropikach), tweedzie i flaneli. Kiedy można założyć garnitur o takim wzorze? Krata księcia Walii najlepiej prezentuje się za dnia i w takiej odsłonie mężczyźni noszą ją najczęściej.

MARYNARKA W KRATĘ

Z czym nosić kratkę księcia Walii?

Jakie fasony nosić z tak charakterystycznym wzorem, jakim jest krata księcia Walii? Jeśli mężczyzna zakłada garnitur uszyty z takiego materiału, może połączyć kilka różnych wzorów – takie miksy coraz częściej pojawiają się na wybiegach i w kolekcjach znanych projektantów. Jest to możliwe dzięki samej „naturze” kratki. Jej skala oraz wielkość są zróżnicowane: krzyżujące się linie biegną i prostopadle, i równolegle, więc stwarza to bogate możliwości doboru dodatków. Drobna pepitka, kwadratowe bloczki, cienki prążek i szerszy, bogatszy w kolory fason kraty overcheck – wszystkie one sprawiają, że garnitur w kratkę księcia Walii staje się uniwersalnym ubiorem na wiele okazji w ciągu dnia. Zachowuje i miejski szyk, i biznesową elegancję: po prostu nie może go zabraknąć w żadnej męskiej szafie!

KRAWAT W KRATKĘ

MUCHA W KRATĘ

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.