Cylinder 

Jest on sztywnym, wysokim kapeluszem z bardzo wąskim rondem oraz główką o kształcie walca (stąd też wzięła się nazwa. Greckie słowo „kylindros” oznacza bowiem walec).

Historia tego nakrycia głowy zaczyna się z końcem XVII wieku, zaś jeszcze nie tak dawno temu było ono symbolem osób bardzo zamożnych. Cylinder wykonuje się obecnie z czarnego atłasu, czasami też aksamitu lub filcu (chociaż kiedyś nosiło się również kolorowe odmiany). Używa się go do stroju wieczorowego, a także w jeździectwie. Zdecydowanie pasuje na ślub. Mężczyzna noszący cylinder jest elegancki, a przy tym prezentuje się niebanalnie. 

Cylinder męski

Cylinder męski

Fular 

Pierwotnie terminem tym określano miękką i cienką tkaninę jedwabną lub wykonaną z półjedwabiu i splataną splotem płóciennym, atłasowym lub skośnym. Sprowadzano go z Dalekiego Wschodu i szyto z niego chusteczki do nosa, jak również damskie bluzki i suknie. Później fular zaczęto produkować także i w Europie, zaś w modzie męskiej nastał zwyczaj wiązania fularu pod szyją, zamiast krawata. Taka kreacja była jednak uznawana za nieformalną. Obecnie fular nosi się do garniturów i koszul z rozpiętym, sztywnym kołnierzykiem. Jako element ślubny, powinien występować wraz ze spinką lub szpilką i koniecznie dobierany do koszuli z łamanym kołnierzykiem oraz kamizelki. Naszym jednak zdaniem, nie jest to dobre rozwiązanie na ślub. 

Fular

Fular

Musznik / plastron (ascot) 

Musznik / plastron to dwa do siebie podobne do siebie elementy zastępujące muchę/krawat.

Plastron (ascot) jest rodzajem taśmy/szarfy która po wykonaniu węzła sięga powyżej paska spodni. Jest więc dosyć długi i efektowny, często wykorzystuje się go do surdutu angielskiego (tzw. jaskółki). Musznik jest podobny, ale krótszy i często dół ma ścięty w szpic. Jeszcze niedawno był on bardzo popularny i często noszony do garniturów ślubnych. Naszym zdaniem musznik nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż często zaburza proporcje i pan wygląda w nim niepoważnie (szczególne, gdy garnitur jest bez kamizelki). Plastron zwykle oferowany jest w sklepach w wersji gotowej, zapinanej na tasiemkę. Nie trzeba go zatem wiązać samemu, zaś samego zapięcia zupełnie nie widać pod kołnierzykiem. Jest dodatkiem zdecydowanie wykwintnym. W modzie ślubnej musznik i ascot można zestawiać zarówno z garniturem, jak i surdutem. Pamiętać należy jedynie o tym, aby założyć go do koszuli z łamanym kołnierzykiem. 

Plastron / ascot

Plastron / ascot

Krawat angielski

To dosyć nowe, ale naszym zdaniem ciekawe rozwiązanie. Jest to jakby połączenie plastrona z krawatem. Krawat angielski, wygląda jak klasyczny krawat, ale u góry posiada charakterystyczne ozdobne marszczenia - zakładki. Sprzedawany on jest już w formie zawiązanej z mocowaniem za pomocą regulowanej taśmy, tak jak w przypadku muchy/musznika. Może być on noszony zarówno do zestawów 2-częściowych, jak i 3-częściowych (z kamizelką). 

Krawat angielski

Krawat angielski

Mucha męska 

Często zakładana jest przez panów wyłącznie do ślubu. Mężczyźni wiedzą intuicyjnie, że w tym szczególnym dniu muszą wyglądać efektowniej od gości, zaś muszka sprawi, że będą prezentować się niezwykle elegancko. Spotkać można kilka rodzajów muszek. Wiązanie ich może sprawić nie lada problem, dlatego dla wygody można się postarać o wersję gotową, zapinaną na tasiemkę. Mucha jest elementem niezbędnym, jeśli pan młody zdecyduje się na smoking (byle nie biała!!!). Pasuje do niej koszula z ukrytymi guzikami pod plisą oraz kamizelka. Do ślubu muszka powinna być jedwabna, o gładkiej fakturze. 

Mucha męska

Niebieska mucha męska

Pas smokingowy 

Jak sama nazwa wskazuje, używa się go do smokingów. Jest to szeroki kawałek materiału, noszony na wysokości pasa i zasłaniający go. Jest bardzo polecany panom młodym, będącym lekko przy kości, maskuje bowiem nieestetyczne fałdy koszuli oraz rozchodzące się jej brzegi. Pas smokingowy, nazywany przez niektórych pasem hiszpańskim, powinien być noszony w komplecie z muchą i poszetką, wykonanymi z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Bardzo bogatą ofertę pasów smokingowych oraz pasujących do nich muszek i poszetek, znaleźć można w naszym sklepie.

Pas smokingowy

Pas smokingowy

Spinki do mankietów 

Przyjęło się, że są one niezbędnym dodatkiem do koszuli mężczyzny eleganckiego, podkreślając w dyskretny, ale bardzo efektowny sposób całą stylizację. Ślubne, powinny być jednostronne, wykonane z matowej lub połyskliwej stali szlachetnej. Koszula pod spinki ma sztywne i podwójnie wydłużone mankiety (zwane francuskimi), które spina się w dzióbek lub stożek. Mankiety takie muszą koniecznie wystawać ponad mankiety marynarki. Pamiętać należy o tym, że spinki powinny współgrać zresztą biżuterii (zegarkiem, spinką do krawata, sygnetem, czy wreszcie obrączką). Ponieważ zbyt duża ilość biżuterii uchodzi powszechnie za kicz, spinki powinny być skromne, o kształcie prostokąta, koła lub kwadratu. Obecnie duża popularnością cieszą się spinki do koszuli w formie kryształów.

Spinki męskie

Spinki męskie

Poszetka 

Czyli ozdobna chusteczka, którą mężczyźni wkładają do górnej kieszonki marynarki (brustaszy). Najczęściej poszetkę formuje się w niewysoki prostokąt (do ciemnego garnituru) lub też trójkąt. W wersji ślubnej nosi się poszetkę białą, chociaż coraz częściej zdarza się, że pasuje ona kolorem i fakturą do jakiegoś elementu kreacji panny młodej.

Biała poszetka

Biała poszetka

Zapraszamy do działu dodatki w naszym sklepie.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.