Co charakteryzuje eleganckiego mężczyznę?

Koszula to podstawa

Koszula to podstawa

Pana, który ma na sobie jeansy i T-shirt z pewnością nikt nie nazwie eleganckim. Jest to zwyczajny, codzienny strój, natomiast już samo założenie koszuli powoduje lekką zmianę wizerunku mężczyzny. Warto wiedzieć, iż w zależności od koloru, faktury, wzoru i przede wszystkim tkaniny, z jakiej wykonana jest koszula, możemy uznać ją za elegancką lub nie. Najbardziej formalna jest oczywiście gładka koszula w koszula w kolorze białym. Następna w kolejności będzie błękitnaécruróżowa, i tak dalej. Podobnie jest ze wzorami: materiał gładki z pewnością będzie bardziej elegancki niż deseń w kratę, prążki, czy jakikolwiek inny.

Granatowa marynarka

 

Marynarka 

Nawet ta najbardziej ekstrawagancka i uznawana za sportową, będzie bardziej elegancka niż bawełniana bluza z kapturem. Mężczyzna, wybierając marynarkę w typie slim, o stonowanym kolorze, nawet jeśli dobierze do niej jeansy, będzie wyglądał elegancko. O stopniu elegancji decyduje także kontrast, jaki zachodzi pomiędzy koszulą a dobraną do niej marynarką. Jeśli jest on niewielki, cały strój uchodzi za mało szykowny. Warto również zauważyć, że podobnie, jak to miało miejsce w przypadku koszuli, tak samo jest i z marynarką: model z mocnymi kontrastami, czy ten uszyty z bawełny lub sztruksu, będzie się charakteryzował elegancją mniejszą niż marynarka wykonana w klasycznym kroju z gładkiej wełny. Również żywe kolory, takie jak czerwieńpomarańcz czy żółć, w odróżnieniu od uniwersalnego granatugrafitu czy też szarości, nie są odpowiednie na podniosłe okazje.

Spodnie 

Szykowne, materiałowe spodnie, zestawione z gładką koszulą, to już porządna baza dla elegancji, zwłaszcza jeśli są sprasowane na tak zwany „kancik”. Dopuszcza się jednak noszenie spodni tupu chino jako elementu stroju w miarę eleganckiego, na przykład do pracy, pod warunkiem jednak, że dobierze się do nich gładką, jasną koszulę i ciemną, kontrastującą marynarkę. Obecnie w modzie są jeansy „rurki”, mocno zwężane ku dołowi, a często wręcz obcisłe. Mężczyzna, który do eleganckiej koszuli i marynarki dobierze takie właśnie spodnie, osiągnie efekt śmieszności, nie zaś elegancji. Do eleganckiej „góry” pasują tylko spodnie o klasycznym kroju nogawki.

Odzież wierzchnia 

Płaszcz jest idealnym dopełnieniem eleganckiego stroju każdego mężczyzny. Do garnituru jest on jedynym uznawanym odzieniem wierzchnim. Mniej odpowiednie jest założenie na garnitur zwykłej kurtki, niezależnie od tego, z jakiego materiału byłaby ona uszyta, czy w jakim fasonie zrobiona. Podobnie, niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie założenie bluzy z kapturem na białą koszulę z krawatem. Do koszuli pasuje bowiem tylko marynarka lub elegancki sweter. 

Garnitur, smoking i frak 

Te stroje od wieków są kwintesencją elegancji. Bez nich trudno sobie wyobrazić podniosłą uroczystość, taką jak ślub czy bal. Zakłada się je na szczególne okazje, aby uczcić rangę wydarzenia, w którym bierze się udział. Zarówno garnitur, jak i smoking czy frak, składają się z przynajmniej dwóch elementów, tworzących jedną całość. Aby więc osiągnąć efekt elegancji, zakłada się obowiązkowo cały komplet (np. spodnie, kamizelkę i marynarkę w przypadku garnituru czy też spodnie, marynarkę i pas - w przypadku smokingu).

 

Marynarka męska casual

Dodatki 

Dodatki stanowią uznane i cenione uzupełnienie kreacji. Jej ostatni szlif. Odpowiednio dobrane, mogą uwypuklić charakter całego stroju i nadać mu doniosłości. Źle wybrane będą natomiast szpeciły lub wręcz ośmieszały ich właściciela.

Założenie krawata świadczy o szacunku mężczyzny dla uroczystości, w której bierze udział oraz osób na niej zebranych. Zastąpienie go muchą może, jeszcze wzmocnić efekt elegancji.

Żaden szanujący się businessman nie dobierze natomiast adidasów czy sandałów do garnituru. Do takiego stroju bowiem pasują tylko buty eleganckie, jak wiedenki bądź derby. Podobnie nie pasuje tutaj plecak. Mężczyzna szykowny wybierze teczkę, dobraną kolorem do reszty dodatków: paska, butów czy wreszcie paska od zegarka. 

Wizerunek też się liczy 

Pomimo najlepszego garnituru i najdroższych dodatków, nikt nie uzna mężczyzny za eleganckiego, jeżeli będzie on siedział zgarbiony, obgryzał paznokcie, bekał, miał strzechę na głowie, ubłocone buty na nogach czy poplamioną koszulę. O elegancji i szykowności świadczy także i to, jak mężczyzna się nosi. Musi on zadbać o to, aby wyglądać świeżo i schludnie. Ogolić się lub, jeśli jest miłośnikiem zarostu, zadbać o niego. Mieć nienaganną fryzurę, wypastowane obuwie i nosić się prosto. Oraz, na koniec, znać chociaż podstawowe zasady savoir-vivre'u.

Większość ubrań, o których mowa w artykule można znaleźć w naszym sklepie. Zachęcamy do skorzystania z oferty.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.