Poszetki to produkt dedykowany przede wszystkim dla stylowych, dbających o elegancki wygląd mężczyzn. Panów, którym w szczególny sposób zależy na podkreśleniu wyjątkowego charakteru danego wydarzenia lub mężczyzn, którzy poszukują sposobu na przełamanie schematu oficjalnego stroju wyjściowego.

Co to jest poszetka?

Trzeba pamiętać, że poszetka to jedynie uzupełnienie stroju męskiego, nie powinien być to zatem dodatek zbyt krzykliwy, od razu rzucający się w oczy. Podobnie jak krawat, poszetka musi w odpowiedni sposób komponować się z pozostałą częścią męskiej garderoby, przede wszystkim z marynarką/garniturem oraz koszulą. Pamiętajmy, że elegancki strój męski na pierwszy rzut oka powinien być maksymalnie spójny, a dopiero przy głębszej analizie powinniśmy dostrzegać drobne niuanse, które przesądzają o jego wyjątkowej elegancji i idealnym dopasowaniu. Taką „kropką nad i” jest właśnie poszetka. Szukając odpowiedniej poszetki do konkretnego modelu garnituru, podstawą jest wybór jej właściwego koloru. Najbardziej neutralne będą oczywiście poszetki w kolorze białym, które dobrze komponują się ze wszystkimi klasycznymi garniturami, zwłaszcza tymi w ciemnych kolorach. Jeśli szukasz bardziej stylowego dodatku, wybierz poszetkę kolorową lub ze wzorem np. w grochy, paski, kratę. Trzeba jedynie pamiętać o dopasowaniu poszetki do pozostałej części stroju. Najlepiej by przynajmniej jeden jej element współgrał z kolorem, fakturą lub wzorem krawata, muchy, koszuli czy marynarki. Niezwykle interesujące mogą być również kontrasty, np. prosty, jednokolorowy krawat i wzorzysta poszetka lub wzorzysta mucha i bardziej stonowana poszetka. Możliwych stylizacji jest całe mnóstwo, wszystko zależy od wyczucia i stylu ubierania się, preferowanego przez konkretnego mężczyznę.

https://modini.pl/49-poszetki

Zapamiętaj! Poszetki i krawaty czy muchy powinny być wykonane z różnych tkanin. Dzięki temu Twój strój nie będzie zbyt jednolity. Różne faktury materiałów wspaniale się uzupełniają, pomagając w budowie atrakcyjnych dla oka stylizacji. Pamiętaj również, że niektóre rodzaje poszetek lepiej sprawdzają się w określonych sytuacjach. Na przykład poszetki lniane i wełniane dzięki chropowatości materiału dobrze trzymają się w kieszonce, przez co idealnie sprawdzą się przy oficjalnych okazjach, gdy atutem jest skromna elegancja. Z kolei poszetki jedwabne łatwiej poddają się formowaniu, dzięki czemu możemy nieco zaszaleć i ułożyć je w bardziej fantazyjne, ekstrawaganckie kształty. Z tego typu poszetek warto korzystać podczas mniej oficjalnych okazji, gdy możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody i luzu.

Sposoby układania poszetki

Jak złożyć poszetkę?

Do noszenia poszetki niezbędna jest niewielka kieszonka, znajdująca się w górnej części każdej klasycznej marynarki męskiej. Brustasza (kieszonka w górnej części marynarki) przez wiele lat niesłusznie nazywana butonierką (butonierka to niewielki otwór w klapie marynarki, miejsce na goździk lub miniaturową odznakę) przeżywa obecnie prawdziwy renesans funkcji, właśnie dzięki nowej modzie na poszetki. Standardowe wymiary brustaszy pozwalają na noszenie poszetek złożonych w różne, często niezwykle finezyjne kształty. Jednak najbardziej popularna stylizacja to wciąż białe poszetki złożone w prostokąt, który lekko wystaje ponad krawędź kieszonki. Jeśli wybierzesz taki styl noszenia poszetki, pamiętaj by zainwestować w poszetkę wykonaną z materiału o nieco chropowatej fakturze, na przykład z lnu. Dzięki temu poszetka przez dłuższy czas pozostanie w określonej pozycji, a Ty nie będziesz musiał jej co chwilę poprawiać.

Jeśli preferujesz wzorzyste lub kolorowe poszetki o charakterystycznej fakturze, warto je należycie wyeksponować. Istnieje wiele metod składania poszetek, dzięki którym będziesz mógł zademonstrować ich naturalną elegancję i piękno. Pamiętaj jednak, że poszetka to jedynie uzupełnienie określonej stylizacji, a nie jej sedno, nie warto zatem przesadzać z ekstrawagancją, zwłaszcza przy bardziej oficjalnych okazjach. Prawdziwa elegancja to naturalność i swoboda, a zatem zbyt finezyjne układy poszetek mogą być odebrane jako zbyt sztuczne i przez to popsuć ogólny odbiór udanej stylizacji.

Jak składać poszetkę

Sposoby składania poszetek

Istnieją niezliczone sposoby składania poszetek. Najbardziej klasyczny to tzw. TV fold, czyli podstawowy układ, gdy fragment poszetki delikatnie wystaje ponad krawędź brustaszy (gdy poszetka zsuwa się w głąb kieszonki, jej wnętrze można wyłożyć małym kawałkiem czesanej wełny, która utrzyma ją we właściwej pozycji). Popularną stylizacją jest również tzw. podwójny trójkąt – ponad krawędź brustaszy wystają dwie krawędzie poszetki w kształcie nachodzących na siebie trójkątów – oraz trójkąt klasyczny, gdy z kieszonki wystaje poszetka o kształcie trójkąta równoramiennego. Inne najbardziej znane układy to tzw. puff i różne jego wariacje. Tego typu stylizacje wyróżniają się planowanym nieładem i większą swobodą, przez co zarezerwowane są przede wszystkim dla mniej oficjalnych, luźnych stylizacji. Podczas oficjalnych okazji najlepiej zdecydować się na jeden z klasycznych układów – naszym faworytem będzie w tym przypadku podwójny trójkąt, który nie jest zbyt prosty, ale równocześnie nie jest zbyt ekstrawagancki.


Ostatnie lata to prawdziwy renesans poszetek. Jeśli chcesz modnie wyglądać i jednocześnie w efektowny sposób uzupełnić swój oficjalny strój wyjściowy, poszetka będzie na to doskonałym sposobem. Pamiętaj jedynie, by sięgać po poszetki dobrej jakości, elegancko wykończone, wykonane z dobrej jakości materiałów. Tylko w ten sposób osiągniesz zamierzony efekt, dodając subtelnego uroku każdej marynarce, jaką na siebie założysz.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.