Panowie od wieków wyśmiewają się z kobiet i ich pękających w szwach szaf. Panie tłumaczą się faktem, że przecież nie mogą założyć jednej sukienki na wszystkie okazje. Każda pasuje na inną okoliczność, a do tego wymaga zastosowania zupełnie innych dodatków. Co na to panowie? Cieszą się, że nie mają tego problemu. Wynaleźli bowiem najbardziej uniwersalny strój: granatowy garnitur.

Granatowy garnitur - najbardziej uniwersalny?

Pomimo faktu, że mężczyźni nie lubią strojenia się, zaś zapełniania swoich szaf kolejnymi ubraniami unikają jak ognia - w ich garderobie nie może przecież zabraknąć chociaż jednego garnituru. I właśnie ten jeden garnitur w zupełności wystarczy. Dlaczego? Ponieważ w zależności od okoliczności, mogą użyć albo całego, trzyczęściowego kompletu i uzupełnić go odpowiednimi dodatkami, albo też tylko jego składowych, jak na przykład samych spodni, w połączeniu z elegancką koszulą, czy też samej marynarki, założonej do jeansów.

Żeby jednak garnitur mógł spełnić możliwie najwięcej zadań, powinien być dobrany właśnie w kolorze granatowym, a nie, jak powszechnie kiedyś się uważało, czarnym. Bez względu bowiem na preferowany styl, jest on strojem ponadczasowym, a do tego, można go łączyć z przeróżnymi dodatkami, osiągając wiele zamierzonych celów, jakim ma on służyć. Od zestawu codziennego poczynając, nawet na własnym ślubie kończąc. 

 Granatowy garnitur z kamizelką ślubną

Granatowy garnitur z kamizelką ślubną

 Styl codzienny vs formalny

Na co dzień, po domu lub na zakupach, panowie mogą śmiało nosić jeansy i koszulki. W pracy wymaga się jednak od nich nieco bardziej eleganckiego zestawu. I tutaj mężczyźni mają do wyboru: mogą do jeansów dobrać po prostu koszulę lub też na zwykłą koszulkę narzucić elegancką, granatową marynarkę od garnituru. Wersją nieco bardziej elegancką będzie już założenie spodni od garnituru, w połączeniu z gładką koszulą i kardiganem lub pulowerem, bezrękawnikiem czy kamizelką. Pamiętać należy, że na stopień formalności wpływa w dodatkach ich kolor, faktura, wzór i rodzaj tkaniny, z której są wykonane. Zatem za najbardziej formalną, uznaje się koszulę w kolorze białym, następnie błękitnym, écru i tak dalej. Ponadto warto wiedzieć, że gładka koszula jest o wiele bardziej elegancka niż jej odpowiednik w kratkę, paski czy prążki. Nie można również nie zauważyć, że na elegancję wpływa także kontrast występujący pomiędzy marynarką, a dobraną do niej koszulą: im jest on wyższy, tym zestaw będzie bardziej elegancki i efektowny.

Granatowy garnitur z kamizelką

Granatowy garnitur z kamizelką

Dodatki do granatowego garnituru

Do granatowego garnituru równie świetnie pasuje obuwie zarówno granatowe,  czarne, jak i brązowe. Zaś kolor butów wyznacza barwę reszty dodatków, czyli paska do spodni, teczki (opcjonalnie aktówki czy torby na laptopa) i w końcu paska od zegarka. Bardzo szykownie na każdym spotkaniu biznesowym będzie się prezentował pan w granatowych spodniach i marynarce, błękitnej koszuli i dobranymi do tego eleganckimi brązowymi butami z gładkiej skóry licowej oraz teczką i paskiem do spodni w podobnym odcieniu. Całości dopełni zegarek z brązowym paskiem.

Taki sam zestaw, ale przy zmianie koszuli na delikatną kratkę, będzie już stanowił wersję sportową ubrania. Zamiana spodni od garnituru na jeansy zaś, a brązowych butów z gładkiej skóry na nubuk w tym samym kolorze, stworzy idealną kreację na co dzień. Jeżeli mężczyzna planuje swój ślub w garniturze właśnie granatowym, powinien dobrać do niego koszulę obowiązkowo białą, zaś dodatki w postaci butów i paska, muszą być czarne.

Widać zatem, że chociaż czarny jest kolorem znacznie bardziej elegantszym od brązu, to stopień dystynkcji zależy także od koloru, fasonu i rodzaju skóry, z jakiej wykonane są buty. Warto także zauważyć, że obuwie z możliwie małą ilością zdobień i przeszyć jest zdecydowanie bardziej eleganckie.

Granatowe garnitury

Jeżeli chodzi o krawat, to obowiązuje tutaj zasada prostoty: im ciemniejszy i bardziej stonowany kolor, tym większy szyk. Ponadto krawat jedwabny i charakteryzujący się niewielkim połyskiem będzie niezmiennie bardziej elegancki od tego wykonanego z wełny, matowego jedwabiu, grenadyny czy w końcu bawełny. Również wyraziste wzornictwo powoduje obniżenie statusu formalnego całości stroju. Noszenie krawata nie jest w ogóle wymagane przy kreacji codziennej oraz sportowej.

Ostatnimi dodatkami, o jakich warto wspomnieć są: poszetka oraz kamizelka. Ta pierwsza, w wersji eleganckiej (biznesowej, ślubnej czy wieczorowej), winna być gładka i biała lub o stonowanym odcieniu (zazwyczaj pasuje wówczas kolorem do partnerki pana, który ją założył). Jeżeli mężczyzna nosi się sportowo lub w wersji casual, może użyć poszetki bawełnianej, lnianej lub wełnianej, bądź nie mieć jej wcale. Kamizelka była niegdyś jednym z podstawowych elementów garnituru. Obecnie, po okresie zapomnienie na szczęscie wraca do mody. Jej noszenie zawsze wskazuje na wytworność i uroczysty charakter spotkania.

Polecamy uniwersalne i eleganckie garnitury z naszego sklepu:

1. Granatowy garnitur slim fit

2. Granatowy garnitur męski regular

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.