Nie ma nic dziwnego, jeśli pierwszy raz mamy do czynienia ze zwrotem “black tie” w zaproszeniu. Obecnie ten bardzo elegancki dress code, jest raczej rzadko spotykany. Obowiązuje tylko na najbardziej szczególnych wydarzeniach. Choć ubranie się w tak elegancki sposób może wydawać się trudne, w rzeczywistości wystarczy trzymać się jednak kilku zasad, aby być pewnym, że nie popełnimy gafy. Jest to bowiem dress code o bardzo konkretnych ramach i nie daje wiele miejsca na nasze osobiste pomysły. Warto krótko streścić, które elementy ubioru są nieodłączne dla tego stroju.

Elementy ubioru black tie

Najpierw wymieńmy elementy, bez których black tie nie istnieje. Właściwie tylko (a może aż) tyle, wystarczy, by móc zakwalifikować ubiór do tego stylu.

 • czarny smoking
 • biała koszula na spinki
 • czarna mucha
 • czarna buty wizytowe ze skóry licowej (lakierki)
 • biała poszetka
 • srebrne spinki do mankietów
 • białe szelki 

Pewnie większość z nas zauważyła, że wybieramy elementy jedynie w kolorach czarnym i białym. Tak samo będzie z akcesoriami, bo poza tymi niezbędnymi w tym dress code akceptowalne są jeszcze opcjonalne dodatki:

 • pas smokingowy (hiszpański) lub kamizelka
 • biały szalik jedwabny
 • zegarek z czarnym paskiem
 • biały goździk do butonierki

Warto przyjrzeć się tematowi dokładniej i sprawdzić, w czym można wybierać w ramach powyższych elementów. 

Klasyczny smoking

Klasyczny smoking męski

Jaki smoking do dress code’u black tie?

Zasada jest jedna, im bardziej klasyczny, tym lepszy. Black tie, choć prosty w swojej formie, musi sprawiać wrażenie prestiżowego. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w smoking z wysokogatunkowej wełny, najlepiej uszyty na miarę. Dopuszczalne są zarówno marynarki jedno, jak i dwurzędowe. Te pierwsze zapinane są na jeden guzik, a te drugie posiadają ich sześć. Królują te o kolorze czarnym, ale dopuszczalne są także ciemnogranatowe tzw. midnight blue. Do smokingu możemy wybrać wyłogi w szpic (frakowe) lub szalowe. Wykonane one mogą być w całości z atłasu lub jedwabiu. Do marynarki smokingowej należy dobrać spodnie, które posiadają  lampasy, również zrobione z jednego z tych materiałów. Niedopuszczalne są w nich zaszewki, które przeznaczone są do spodni do kompletów o niższym stopniu formalności. Smoking można uzupełnić o czarną kamizelkę o prostym kroju lub pas smokingowy.

Jaka koszula do dress code’u black tie?

Jak już wspomnieliśmy, jedyny dopuszczalny kolor to biały. Nie trzeba chyba dodawać, że musi mieć długi rękaw. Koszula smokingowa posiada też wykładany kołnierz i zakładki materiału zwane plisami. Warianty są dwa. Można postawić na koszulę z eleganckimi, najlepiej jubilerskimi guzikami, która posiada wzdłuż nich plisy. Nieco mniej elegancką, ale za to prostszą propozycją jest koszulą z guzikami zakrytymi przez pojedynczą plisę. Do smokingu pasują jedynie koszule z mankietami zapinanymi na spinki.  

Buty do dress code’u black tie?

Czarne wiedenki do smokingu

Czarne wiedenki do smokingu

Klasycznym obuwiem do smokingu są oxfordy, a już szczytem elegancji są wykonywane na zamówienie eskarpiny. Sprawdzę się jednak także inne buty wizytowe, ale tylko jeśli będą one czarne i z lakierowanej skóry. Choć ażurowane buty mogą wydawać się na pierwszy rzut oka ciekawe, w black tie chodzi o prostotę. Lepiej więc postawiać na buty gładkie bez ozdób. Nie należy zapominać o wypolerowaniu ich na wysoki połysk. Do butów niezbędne są także czarne skarpetki.

Jakie akcesoria do dress code’u black tie? – niezbędne dodatki

Najważniejsza, bo najbardziej widoczna jest mucha. Oczywiście powinna być ona czarna. Najlepiej, gdyby była wiązana, taka bowiem uznawana jest za najbardziej formalną. Odpowiedni materiał to jedwab. 

Spinki do mankietów powinny być proste i w tej prostocie eleganckie. Czaszki raczej odpadają. Można wybrać w całości srebrne, ale jeszcze bardziej eleganckie będą takie z czarnym oczkiem z onyksu.

Klasyczne spinki smokingowe

Klasyczne spinki smokingowe

Strój może wydawać się niekompletny, jeśli nie uzupełnimy go białą, jedwabną poszetką. 

Ostatnim obligatoryjnym dodatkiem są szelki do spodni. Użycie zwykłego skórzanego pasku do spodni smokingowych uznawane jest za faux-pas. Szelki powinny być białe. Odpowiednią tkaniną ich wykonania jest jedwabna mora. 

Jakie dodatki do dress code’u black tie? – opcjonalne akcesoria

Wydarzenia, na których ubiera się smoking, najczęściej mają miejsce wieczorem, dlatego popularnym dodatkiem jest biały, bądź kremowy szalik, również wykonany z jedwabiu. 

Biały jedwabny szalik

Biały jedwabny szalik

Zegarek to kolejny opcjonalny, ale bardzo popularny dodatek. Powinien to być elegancki, mechaniczny model ze srebrną bądź czarną kopertą i koniecznie na czarnym, skórzanym pasku, najlepiej wykonanym z takiej samej skóry jak buty.

Nieco rzadziej spotykanym dodatkiem jest specjalny pas smokingowy, zwany pasem hiszpańskim. Trzeba tutaj wspomnieć, że nie służy on do podtrzymywania spodni. Do tego przecież mamy szelki. Jego funkcją jest zakrywanie miejsca, w którym koszula wpuszczona w spodnie koszula się fałduje. Zamiast pasa, możemy założyć kamizelkę z takiego samego materiału jak marynarka. Nigdy jednak nie odziewamy się w oba te elementy.

Czarny pas smokingowy z muchą slim

Pas smokingowy wraz z muszką

Za szczyt elegancji uchodzi włożenie do butonierki marynarki goździka. Nie róży, jak mogłoby się wydawać. Jest to jednak widok coraz rzadszy.

Black tie – jedna z najbardziej formalnych stylizacji

Nie należy zapominać, że to strój przeznaczony tylko na wyjątkowe okazje. Niech nam nie przyjdzie do głowy, by przyjść w smokingu do biura! Nie zawsze nadaje się nawet na ślub, chyba że swój własny. Jest tak dlatego, że smoking zakłada się wyłącznie wieczorem, gdy błyszczące jedwabne wyłogi pięknie prezentują się w sztucznym oświetleniu. Jeśli zatem posiadamy smoking i zastanawiamy się, gdzie jeszcze można go założyć, można podpowiedzieć, że dobrą okazją może być premiera w teatrze, filharmonii lub operze. 

Mimo tak wysokiego stopnia formalności istnieje jeszcze jeden bardziej zobowiązujący dress code – white tie, w którym zakłada się białą muszkę i frak. Ten ubiór pojawia się dzisiaj już prawie wyłącznie na królewskich dworach. 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już wszystkie wątpliwości w tematyce dress code’u black tie. Choć nie jest to strój do noszenia na co dzień, z pewnością każdy elegancki mężczyzna powinien mieć go w swojej szafie.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.