Marynarki męskie


Marynarki w sklepie internetowym Modini.pl

Szeroki wybór marynarek męskich polskiego producenta Malibu Moda Męska na każdą okazję. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno marynarki męskie wizytowe, jak i marynarki sportowe, dzięki czemu dobranie stroju na dowolne wydarzenie okaże się niezwykle łatwe. Każda marynarka męska wykonana jest z najwyższą starannością, dbając o wyszukane wykończenia oraz ciekawe elementy ozdobne. Marynarki męskie z oferty naszego sklepu online szyte są w Polsce z produktów wyśmienitej jakości, zgodnie ze sztuką krawiecką. Tkaniny i dodatki dostarczają najlepsi Polscy i zagraniczni producenci.

Marynarki męskie, wizytowe dostępne są w kolorach granatowym, szarym, fioletowym, czarnym, jasnobrązowym a również granatowym. Dominują marynarki w stylu uniwersalnym, które dają wiele możliwości dowolnego doboru dodatków. Dzięki temu z powodzeniem będą służyć zarówno w pracy, na oficjalnym spotkaniu, ale też na co dzień.

Sportowe marynarki męskie

Szczególnie interesujące są marynarki męskie casual dla nowoczesnych mężczyzn – są to m.in. marynarki lniane oraz materiałowe w barwach pomarańczowej, czerwonej, jasnoniebieskiej, turkusowej różowej i innych, zaopatrzone w kontrastujące elementy. Marynarka męska tego rodzaju idealnie sprawdza się w gorące dni, jest to również idealna do jeansów.

Aby ułatwić wybór naszym klientom i dać im możliwość jak najlepszego dopasowania marynarek do swojej sylwetki, oferujemy trzy różne fasony: klasyczny (regular fit) – najbardziej uniwersalny, przeznaczony dla mężczyzn ceniących sobie wygodę; marynarka slim – charakteryzuje się większym dopasowaniem; opcja super-slim jest najmocniej taliowana, przez co staje się idealna zarówno dla mężczyzn o szczupłej budowie ciała, jak również tych, którzy pragną optycznie wysmuklić sylwetkę. Dostępne są marynarki męskie z jednym cięciem – w stylu włoskim, jak i dwoma – ws tylu angielskim. Większość modeli zgodnie z obowiązującymi obecni trendami posiada 2 guziki. Równie istotne co tkanina i krój ważne jest dla nas wykończenie środka. Każda marynarka męska posiada wiskozową podszewkę, która zapewnia doskonały komfort noszenia.

Marynarki męskie w naszym sklepie internetowym prezentują zarówno klasykę mody, jak również awangardę. Zgodnie z najnowszymi trendami oferujemy marynarki z kontrastowymi przeszyciami i wstawkami. Kontrast może być delikatny na zasadzie różnicy odcieni np. do grafitowych marynarek dodane są szare wstawki na kieszeni piersiowej (brustaszy) i pasplach. Popularne są również obecnie marynarki casualowe z mocnymi akcentami gdzie np. granatowe marynarki posiadające białe obszycia, a czerwone marynarki, jasne wstawki z tkaniny i guziki.

Odkryj modne i unikatowe marynarki męskie dostępne są w Internetowym Salonie Mody Modini.pl.

Historia męskiej marynarki w pigułce

Pierwowzorów marynarki można się doszukiwać już w średniowieczu. Wielu znawców mody za najstarszego przodka marynarki uważa dublet, czyli zapiany z przodu lniany, długi kaftan, który rycerze zakładali pod kolczugę. Dublet z czasem stał się wierzchnią warstwą ubioru i uległ skróceniu. Choć geneza marynarki sięga przynajmniej pięciu wieków wstecz i wiąże się ze zmianami funkcji tej odzieży męskiej, to za właściwą datę powstania marynarki uważa się rok 1837, kiedy królowa Wiktoria gościła na pokładzie statku H.M.S.Blazer. Kapitan, zobaczywszy zniszczone mundury załogi, wydał nakaz uszycia nowych. Krótkie surduty w biało-granatowe pasy tak bardzo spodobały się królowej, że niebawem całe wojsko zostało zaopatrzone w takie mundury.

Inni twierdzą, że za początek doby marynarek należy uznać rok 1825. W tym czasie studenci z klubu wioślarskiego na Uniwersytecie w Cambridge nosili czerwone kurtki, których krój przypominał marynarkę. Co ciekawe, garnitur składający się między innymi z marynarki był dawniej strojem codziennym noszonym przez mężczyzn przed południem. Dopiero w pierwszych dekadach XIX wieku garnitur stał się symbolem elegancji i ze stroju negliżowego ewoluował do stroju wyjściowego oraz biznesowego.

Rodzaje marynarek

Obecnie marynarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia męskiej garderoby. Obok tych bardziej eleganckich pojawiają się sportowe kroje, które pasują do osób preferujących luźniejszy styl oraz mogących przychodzić do pracy w casualowej odzieży. Kiedy mężczyzna stoi przed trudnym zadaniem wyboru marynarki, powinien wiedzieć, czym się kierować i znać rodzaje marynarek oraz ich wady, zalety i przeznaczenie. Marynarki najlepiej podzielić, biorąc pod uwagę elementy, z jakich się składają.

Ze względu na ilość rzędów guzików marynarki dzieli się na jednorzędowe i dwurzędowe. Marynarki dwurzędowe są spotykane znacznie rzadziej, za to jednorzędowe można znaleźć w każdym sklepie, ponieważ są one obecnie modniejsze i wygodniejsze. Marynarki jednorzędowe mogą być zapinane na jeden guzik, dwa guziki lub trzy guziki. Istnieje też zapięcie na cztery guziki, ale nie jest ono zbyt popularne. Największym zainteresowaniem cieszą się marynarki z dwoma guzikami. Górny guzik powinien znajdować się w okolicy talii. Na tej samej wysokości znajduje się zapięcie w marynarce z jednym guzikiem. Ten typ jest uważany za bardziej formalny w przeciwieństwie do nowoczesnych i powszechnych marynarek zapinanych na dwa guziki. Kolejnym typem marynarek jednorzędowych jest marynarka z trzema guzikami. Górny guzik znajduje się nad linią talii, co powoduje, że krój optycznie może skrócić sylwetkę. W marynarce z trzema guzikami dobrze będą wyglądać wysocy i szczupli mężczyźni, którym optyczny efekt wydłużania nie jest potrzebny. Istnieje jeszcze marynarka zapinana na dwa i pół guzika. Taki fason jest szyty tak samo jak fason na dwa guziki. Trzeci guzik znajduje się na klapie marynarki i pełni funkcję ozdobną. Tego typu marynarki są popularne wśród Włochów. Według zwyczaju w marynarkach z dwoma i trzema guzikami nie zapina się dolnego guzika. Dzięki temu marynarka lepiej się układa i wygodniej się w niej chodzi. Siadając do stołu należy rozpiąć wszystkie guziki w przypadku marynarek jednorzędowych. Marynarek dwurzędowych się nie rozpina.

Marynarki dzieli się także ze względu na klapy. Najbardziej uniwersalne są marynarki z otwartą klapą. Takie marynarki są zazwyczaj częścią garnituru dziennego lub sportowego. Z kolei klapy frakowe, zamknięte to częsty element garnituru wieczorowego. Innym rodzajem jest kołnierz szalowy występujący w smokingach. Mówiąc o klapach, nie można nie wspomnieć o kozerce. Kozerka to szew łączący kołnierz z klapą marynarki. W przypadku klapy otwartej kozerka i klapa zazwyczaj tworzą między sobą kąt około dziewięćdziesiąt stopni, ale są też fasony, w których kozerka jest umieszczona pod dużym kątem i znajduje się niżej. W marynarkach z kołnierzem szalowym nie ma kozerki. Warto wspomnieć jeszcze o dziurce na lewej klapie, czyli butonierce. Dawniej butonierka pełniła funkcję użytkową, ponieważ dzięki tej dziurce i przyszytemu pod klapą guzikowi marynarkę można było zapiąć pod samą szyję. Obecnie butonierka pełni funkcję estetyczną. Często nosi się w niej kwiaty, na przykład goździki.

Do elementów różnicujących marynarki należą również kieszenie. W marynarkach na dwa lub trzy guziki kieszenie powinny się znajdować na wysokości dolnego guzika. Kieszenie mają wpływ na to, czy marynarka wygląda na casualową czy oficjalną. O eleganckiej bądź też luźniejszej stylizacji świadczą też patki, czyli klapy zakrywające kieszenie. Kieszenie mogą być cięte lub nakładane. Patki spotyka się najczęściej w połączeniu z kieszeniami ciętymi, które mogą być umieszczone w linii prostej lub pod skosem. Z kolei kieszenie nakładane rzadko występują z patkami i stanowią element marynarki sportowej. Dobrze się one sprawdzają w luźniejszych stylizacjach. W garniturach wieczorowych, smokingach także nie ma patek. Warto zauważyć, że patka może pełnić funkcję użytkową, a nie tylko ozdobną. Kiedy kieszenie stają się zdeformowane na skutek trzymania w nich drobnych rzeczy, patka zakrywa taką niedoskonałość. Niemniej my odradzamy z takiego wykorzystywania kieszeni i patek. Kolejnym rodzajem kieszonki jest biletówka. Znajduje się ona po prawej stronie na wysokości biodra. Dawniej służyła do przechowywania biletów. Obecnie jest po prostu elementem dekoracyjnym podobnie jak brustasza, czyli kieszonka piersiowa znajdująca się po lewej stronie. Dawniej mężczyźni nosili w brustaszy chusteczki higieniczne, jednak z czasem kieszonka piersiowa stała się ozdobą. Zamiast chusteczki higienicznej nosi się w niej poszetkę. Poszetka to ozdobna chustka. Do najbardziej eleganckich należą białe poszetki wystające jeden centymetr nad brustaszą. Na co dzień można nosić kolorowe poszetki układane na wiele sposobów. Kieszonka piersiowa może być cięta prosto lub z zaokrąglonym zakończeniem przypominającym łódeczkę. Istnieją również piersiowe kieszenie nakładane. Nakładana brustasza dobrze się komponuje z nakładanymi kieszeniami. Brzegi patek i klap mogą być stębnowane.

Istotny element marynarki stanowią szlice. Są to rozcięcia z tyłu marynarki, dzięki którym poruszanie się i siadanie w marynarce staje się łatwiejsze. W smokingach taki rozporek zazwyczaj nie występuje, chociaż pojawiają się marynarki smokingowe z dwoma szlicami. Oprócz wspomnianych marynarek bezszlicowych i dwuszlicowych, istnieją oczywiście marynarki z jednym szlicem.

Materiały i tkaniny marynarek

Przy wyborze marynarki jednym z decydujących kryteriów powinna być tkanina. Materiał marynarki musi być przyjemny w dotyku i dostosowany do panującej pory roku, żeby zmniejszyć ryzyko zgrzania się lub zmarznięcia. Dobrym rozwiązaniem na lato jest lniana marynarka. Lniany materiał jest gwarancją szykownego wyglądu nawet w najgorsze upały, ponieważ ten materiał jest przewiewny i lekki. Len jest odporny na rozciąganie, dzięki czemu marynarka nie zniszczy się szybko. Ten hipoalergiczny materiał zapewnia komfort noszenia i jest biodegradowalny, ponadto nie elektryzuje się. Jego jedyną wadą jest to, że się gniecie.

Najbardziej popularne są marynarki wełniane. Wełna mniej się gniecie niż len. Jest to materiał, który pozwala skórze oddychać. Istnieją różne rodzaje wełny. Do najpowszechniejszych należą marynarki z wełny czesankowej. Są one stosunkowo tanie, ale ich jakość bywa różna. Wysokiej jakości materiałem jest wełna z sierści lamy, która się nie mechaci i dopasowuje się do każdej sylwetki. Z kolei marynarki z tweedu są grube i dobrze się sprawdzają zimniejszą porą.

Dobrym materiałem na sportową marynarkę jest sztruks, czyli rodzaj prążkowanej bawełny. Sztruks się nie gniecie i nie mechaci, jednak jest trudny w utrzymaniu, ponieważ jego pielęgnacja wiąże się z prasowaniem na mokro.

Oprócz materiałów naturalnych, istnieją również sztuczne materiały, z których szyje się marynarki. Należą do nich np. mieszanki wełny z włóknami sztucznymi. Obecna technologia pozwala na stworzenie tkanin, które łączą ze sobą najlepsze właściwości obu surowców. Otrzymujemy tkaninę, która jest przyjemna w dotyku, oddycha a jednocześnie mało się gniecie i doskonale układa. Te najnowszej generacji mieszanki polecamy w naszym sklepie.

Kolory i wzory marynarek

Kolor odgrywa dużą rolę w wyborze marynarki, ponieważ świadczy o tym, czy nadążasz za trendami, potrafisz znaleźć odcień, w którym będziesz dobrze wyglądać, dopasowujesz marynarkę do całej stylizacji. Czarne i granatowe marynarki pasują do mężczyzn o ciemnych włosach i oczach. Beżowe i szare do jasnookich blondynów. W pierwszym przypadku dobrze jest skontrastować marynarkę z kolorem koszuli, w drugim zaś lepiej unikać kontrastu. Kolor marynarki jest uwarunkowany jej przeznaczeniem. Jeśli wybierasz się na ważne biznesowe spotkanie, lepiej wybrać marynarkę w ciemnym kolorze. Taki wybór świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu do sprawy. Jeżeli spotkanie jest mniej oficjalne, dobrze jest wybrać jasny kolor. Dla osób lubiących żywe kolory na co dzień najlepsze będą kolorowe marynarki. Uniwersalnym rozwiązaniem kolorystycznym będzie natomiast granatowa marynarka, która pasuje zarówno do eleganckich stylizacji, jak i tych casualowych.

Wybór wzorzystej marynarki jest trudniejszy niż tej gładkiej, ponieważ trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, żeby nie popełnić modowej gafy. Szerokie pasy będą się dobrze prezentować na bardziej tęgich mężczyznach, ale tylko wtedy gdy marynarka jest dobrze skrojona i uszyta. Wzory geometryczne zdecydowanie lepiej pasują mężczyznom o nienagannej sylwetce. Zbyt szczupli mężczyźni oraz ci o pełniejszych kształtach powinni wybrać delikatne wzory lub całkiem z nich zrezygnować. Obok marynarek w kratkę, paski czy prążki ciekawą alternatywą są gładkie marynarki z kontrastowymi obszyciami. Są one modne i wyglądają młodzieżowo. Wybór pomiędzy gładkim i wzorzystym garniturem podobnie jak wybór koloru jest uzależniony od tego, na jaką okazję kupujesz marynarkę. Na śluby, pogrzeby i inne ważne uroczystości odpowiedniejsze są gładkie marynarki garniturowe. Na spotkania z przyjaciółmi, na co dzień do pracy ciekawe wzory są mile widziane.

Zobacz też: Koszule męskie | Krawaty | Eleganckie swetry męskie

Filtruj według

Dominujący kolor
więcej... mniej
Wzór
więcej... mniej
Producenci
Filtruj

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.