Tkaniny garniturowe

 Jeśli producentowi zależy bardziej na marce i jakości, z pewnością wykorzysta do szycia garniturów najlepsze tkaniny – z wełną na czele. Jeśli komuś zależy na produkcji tanich garniturów, wykorzysta byle co – z poliestrem na czele. Oczywiście za jakością idzie w parze cena – im gorszy gatunkowo materiał, tym garnitur będzie tańszy. Przyjrzyjmy się zatem z bliska temu, z czego można uszyć garnitur:

- mieszanka wełny i włókien sztucznych – to z niej szyta jest większość garniturów z tak zwanej średniej półki. Garnitur męski wykonany z tego właśnie materiału jest niezwykle uniwersalny. Układa się dobrze i mało się gniecie, co zapewnia wysoki komfort noszenia. Można powiedzieć, że jest to garnitur na lata – i to bynajmniej nie na lata wiszenia w szafie. Garnitur męski wykonany z tego materiału zachowuje swój kształt – niezmienny – przez wiele lat. W spodniach nie wypychają się kolana, w marynarce nie wyciągają się rękawy ani nie odkształca się tył. Garnitur nie mechaci się, w związku z czym zawsze wygląda świeżo i czysto.

- wełna to materiał z tak zwanej wyższej półki. Garnitury wykonane z tej tkaniny są solidne i więcej kosztują. Cena za niego może wydawać się  wysoka, lecz z pewnością jest to bardzo dobra inwestycja. Jeśli planujemy jego częstszą eksploatację, warto pamiętać, że z czasem wełna lubi się odkształcać i mechacić, co nie wpływa korzystanie na nasz wygląd oraz ogólną prezencję.

- alpaka – sierść lamy. Jest to alternatywny materiał garniturowy dla wełny czesankowej, nieco droższy, ale o bardzo podobnej do tamtej jakości.

- wełna z domieszką jedwabiu – ten materiał jest szczególnie polecany panom, którym zależy na przyjemnym w dotyku materiale. Garnitur uszyty z tego materiału nie zbiera kurzu ani zabrudzeń, dzięki swojej nieco atłasowej w dotyku strukturze. Doskonale się nosi, nie odkształca się, jednym jego mankamentem jest to, że gniecie się nieco bardziej niż garnitur wykonany z wełny.

- wełniana flanela – kolejny popularny materiał na garnitury. Garnitur męski wykonany z tej tkaniny bardzo dobrze się prezentuje, jest lżejszy niż ten wykonany z czystej wełny i nie gniecie się.

- tweed – bardzo gruba wełna wykorzystywana nie tyle do szycia całych zestawów garniturowych, co raczej do szycia marynarek. Każdy z nas zna albo przynajmniej słyszał o tak zwanych tweedowych marynarkach – szczególnie popularnych i kojarzących się z latami sześćdziesiątymi.

- len – to bardzo szlachetny materiał wykorzystywany do szycia garniturów tak zwanych sportowych. Jego niewątpliwą zaletą jest przewiewność i lekkość, wadą – totalny brak odporności na odgniecenia.

- sztruks – rodzaj prążkowanej bawełny. Doskonale nadaje się do szycia garniturów tak zwanych sportowych. Niestety sztruks ma pewne wady. Oprócz tego że świetnie i wygodnie się nosi – co niewątpliwie należy uznać za zaletę, jest dość mało odporny na pielęgnację i mało trwały. Sztruks często noszony lubi się wycierać w łokciach i w kolanach, lubi się także odkształcać. Jest szczególnie trudny w pielęgnacji – należy prać go delikatnie i w niskich temperaturach oraz bardzo uważać podczas prasowania – łatwo można go wygnieść ze skutkiem nieodwracalnym.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, garnitur można uszyć także z najtańszych tkanin – w pełni sztucznych. Jest to dobra alternatywa dla tych, których nie stać na zakup garnituru chociażby z domieszką wełny. Jest to jednak ryzykowne, szczególnie jeśli chodzi o pocenie się. Główną zasadą jaką należy kierować się przy zakupie garnituru to nie tylko cena i okazja, ale także pora roku, w które ów garnitur męski będzie miał być założony.

W ofercie Modini.pl znajdziecie Państwo męskie garnitury wysokiej jakości – wykonane z najlepszych materiałów. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą propozycją.

Granatowy garnitur męski

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.