Rodzaje swetrów męskich

Pół-elegancko, pół-casualowo – uniwersalny charakter swetrów

Czasami marynarka wydaje nam się zbyt elegancka na dane wyjście, bluza natomiast zbyt sportowa. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem są swetry – połączenie ich różnych rodzajów z odpowiednimi dodatkami sprawi, że zyskasz wiele ciekawych stylizacji na niemal każdą okazję. Choć ta część garderoby najczęściej kojarzy się z sezonem jesienno-zimowym (ponieważ dodatkowo pełni funkcję ogrzewacza), istnieje również wiele modeli bawełnianych, które świetnie się sprawdzą w letnich oraz wiosennych zestawach. 

Krótka historia swetrów – od robotnika do gentlemana 

Warto wspomnieć, że choć teraz swetry męskie kojarzą nam się głównie z elegancją, nie zawsze były one tak postrzegane. Kiedyś nosili je głównie sportowcy i robotnicy, korzystając z tego, że dobrze chronią przed zimnem. Czasy jednak bardzo się zmieniły – swetry są już wykonywane nie tylko z grubej wełny, ale także z bardziej szykownych dzianin, na przykład z kaszmiru. To sprawiło, że klasy wyższe dostrzegły ich potencjał i nie wyobrażamy sobie dziś męskiej szafy bez przynajmniej jednego eleganckiego swetra. 

Wygoda przede wszystkim – z czego powinien być zrobiony idealny sweter? 

Przy wyborze swetra bardzo ważne jest czytanie metek – na pewno chciałbyś, aby był on wygodny i posłużył Ci przez długie lata. Zawsze staraj się wybierać modele z naturalnym składem, zawierające jedynie niewielki dodatek włókien syntetycznych. Materiały naturalne to na przykład bawełna, kaszmir czy wiskoza – zapewnią one dobrą termoregulację jako tak zwane materiały oddychające, poza tym są dużo bardziej wytrzymałe niż materiały syntetyczne. 

Bawełna zniweluje problem potliwości, dzięki czemu będziesz czuł się świeżo i elegancko przez cały dzień. Wymieszana na przykład z akrylem będzie idealną propozycją dla tych, którzy chodzą w swetrach na co dzień – zwiększa on bowiem znacznie wytrzymałość materiału, dzięki czemu takie ubranie można często prać, nie martwiąc się o to, że się zniszczy. Kaszmir natomiast dzięki swojemu delikatnemu, szlachetnemu wyglądowi świetnie sprawdzi się na przykład do pracy w biurze, sprawiając wrażenie nieformalnej elegancji. 

Włókna syntetyczne w swetrach odpowiadają za ich elastyczność, dzięki której lepiej dopasowują się do ciała, więc często ich dodatek jest niezbędny – ważne, aby było ich niedużo. Ubrania wykonane w całości na przykład z poliestru nie dość, że są nieprzyjemne w dotyku, to w dodatku nie oddychają, co powoduje znaczne obniżenie komfortu ich noszenia.

Sweter męski

 

Jak dopasować wzór i kolor swetra do stylizacji w zależności od okazji 

Oferujemy bardzo duży wybór swetrów w różnych krojach, wzorach oraz kolorach, co stwarza duże pole do popisu w tworzeniu stylizacji na różne okazje. Grube i ciepłe warianty z wyraźną fakturą idealnie sprawdzą się w sytuacjach luźnych, nieformalnych. Dużo bardziej uniwersalne są natomiast cienkie, gładkie modele, które sprawdzą się zarówno w połączeniu z koszulami, jak i marynarkami oraz wygodnymi jeansami. Warto wybierać modele w stonowanych barwach, ponieważ to one dają największe możliwości – można je łączyć z wieloma zestawami i nadają się i na bardziej, i na mniej oficjalne wyjścia czy spotkania. 

Grubsze swetry we wzory dobrze więc sprawdzą się na przykład na towarzyskie spotkania ze znajomymi, natomiast gładkie, cienkie warianty, w zależności od tego, z czym je połączymy, mogą być dobrym wyborem zarówno do pracy, jak i na randkę czy rodzinną imprezę imieninową. 

Sweter męski w serek – wygodny zamiennik marynarki 

Najpopularniejszym rodzajem tej części garderoby są męskie swetry w serek, czyli takie, które mają elegancki dekolt wycięty w trójkąt (lub, jak kto woli, w kształt litery V). Ich wygoda sprawia, że coraz częściej są one wykorzystywane w zastępstwie marynarki – oczywiście w takich sytuacjach, w których nie jest ona bezwzględnie wymagana. Ten typ swetra doskonale prezentuje się w połączeniu z koszulą i krawatem, który dodaje stylizacji formalnego akcentu, choć jest ledwo widoczny spod nakrycia. Oczywiście możesz go nosić również z samą koszulą albo nawet z T-shirtem, jeśli nie potrzebujesz danego dnia wyglądać szczególnie elegancko. 

Męski sweter w serek można nosić zarówno do spodni w kant oraz skórzanych eleganckich pantofli, jak i do jeansów oraz trampek czy adidasów – wszystko zależy od tego, jak bardzo formalnie chcesz danego dnia wyglądać. Jeśli Twoja twarz ma bardziej okrągły kształt, warto postawić na ten model, bowiem taki krój dekoltu optycznie ją wyszczupli. 

Kardigany męskie – klasa sama w sobie 

Kardigan to pozycja obowiązkowa w szafie każdego mężczyzny, który ceni sobie modny wygląd. To sweter, który jest zapinany na gustowne guziki lub (w bardziej nowoczesnej wersji) na suwak albo po prostu narzucany i stylowo opadający po bokach. Daje on wrażenie niedbałej elegancji, które jest zgodne z najnowszymi trendami i doskonale współgra zarówno z jeansami, jak i spodniami w kant. Jeśli chodzi o stopień formalności kardigany plasują się gdzieś pomiędzy sportową marynarką, a klasycznym gładkim swetrem. Im grubszy mają one splot, tym mniej oficjalny staje się Twój outfit. 

Kardigany są przede wszystkim bardzo wygodne – większości z nich nie trzeba ściągać przez głowę, dlatego nie ma problemu, żeby zdjąć je i powiesić na krześle, kiedy okaże się, że w pomieszczeniu jest jednak na nie za ciepło. Kluczowym ich akcentem są oczywiście guziki – mamy tu do wyboru zarówno duże elementy ozdobne, jak i małe i dyskretne warianty. Kardigan można narzucić zarówno na koszulę, jak i na zwykły T-shirt. Dobrze będzie się z nim komponował również krawat, należy jednak pamiętać, że w takim przypadku ten dodatek nie powinien być przesadnie elegancki – jedwabne muchy czy krawaty najlepiej zostawić dla garniturów. Jeśli zależy Ci na modnym wyglądzie pamiętaj, żeby nie zapinać ostatniego guzika kardiganu – będzie się on wówczas znacznie lepiej prezentował. 

Bezrękawnik męski – elegancja na co dzień 

Męski bezrękawnik w formie swetra to doskonała opcja dla tych, którzy chcą wyglądać i czuć się elegancko na co dzień. Mają dekolty wycięte w kształt litery V, znajdziemy tutaj zarówno warianty rozpinane, jak i wkładane przez głowę. Najlepiej będą prezentować się w zestawieniu z krawatami i koszulami z długim rękawem, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nosić je do zwykłych koszulek – dobrze, żeby także miały długie rękawy, choć nie jest to konieczne. 

Bezrękawniki świetnie wyglądają również pod marynarką, jest to więc dobra alternatywa na chłodne dni, w które można sobie pozwolić na mniej formalny wygląd. Zazwyczaj tego typu swetry są dość elastyczne i dopasowują się do sylwetki, są więc idealnym rozwiązaniem dla szczuplejszych panów – nie znaczy to jednak, że osoby, które są bardziej przy kości, będą w nich wyglądać źle. 

Golf męski – świetne rozwiązanie na chłodne dni 

Golfy to najmniej formalna opcja w tym zestawieniu, jednak nie oznacza to, że daleko im do elegancji – w połączeniu na przykład z marynarką potrafią wyglądać dość oficjalnie. Przeważnie nie zakłada się ich na koszule, ponieważ tych nie byłoby widać – wystarczy więc ubrać pod nie zwykły podkoszulek. Ich największą zaletą jest to, że są bardzo ciepłe i w sezonie jesienno-zimowym z powodzeniem mogą zastępować szalik. 

Oprócz marynarki można zestawić je ze skórzaną kurtką lub nosić samodzielnie – nieważne, czy masz na sobie jeansy czy bardziej formalne spodnie. Oczywiście, jeśli zamierzasz nosić golf pod kurtką czy marynarką, powinieneś wybrać model, który nie jest zbyt gruby, ponieważ nie dość, że nie będzie on w takim zestawieniu wyglądał dobrze, to jeszcze zwyczajnie będzie Ci w nim za gorąco. 

Męskie swetry jako doskonałe uzupełnienie Twojego stylu 

Niezależnie więc od tego, czy Twój styl jest bardziej sportowy czy elegancki, warto mieć w szafie chociaż po jednym swetrze z każdej kategorii – oprócz ciepła zapewni on niebanalne uzupełnienie Twoich codziennych stylizacji.

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.