Nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie kilka rodzajów koszul. Niektóre z nich nadają się na eleganckie, uroczyste okazje, inne zaś można założyć na mniej zobowiązujące, luźne spotkania. Dziś przedstawimy wzór z tej pierwszej grupy: prążek pin stripe należy do najbardziej efektownych elementów garderoby i każdemu mężczyźnie dodaje szyku!

Biznesowo i sportowo, czyli prążek Pin Stripe

Choć obecnie mężczyźni wolą nosić koszule w kratę, prążek wciąż ma się bardzo dobrze i coraz częściej gości w męskich szafach. O ile materiały takie jak flanela czy oxford nadają się na co dzień i dobrze sprawdzają się podczas niezobowiązujących spotkań, tak Pin Stripe jest doskonałym wyborem na biznesowe okazje lub bardziej eleganckie przyjęcia. Ten drobny wzorek powrócił po wielu latach nieobecności w polskiej modzie: niegdyś kojarzony był jedynie z pracownikami brytyjskich biurowców i „wysokimi stanowiskami”. Na początku XX wieku Pin Stripe pojawił się na koszulkach drużyny Chicago Cubs w baseballu – za ich przykładem podążyły inne zespoły, takie jak np. Chicago Red Sox czy New York Yankees oraz reprezentanci ligi NBA, Chicago Bulls i Orlando Magic. Dzięki nim poprzeczny prążek wkroczył do codziennej mody, a nawet nadał mu sportowego charakteru!

koszula w prążek

Dziś Pin Stripe znów coraz częściej pojawia się na naszych ulicach, a panowie sięgają po niego coraz odważniej – to niezwykle ciekawy wzór, który przyciąga uwagę, a każdej stylizacji dodaje dynamizmu. Ten fason ożywi nawet najprostszy, niezobowiązujący strój: cała magia polega na dobraniu odpowiednich dodatków i zachowaniu proporcji. Jak skomponować modną i interesującą stylizację z wykorzystaniem prążka Pin Stripe?

koszula w prążek

Prążek Pin Stripe – po czym go poznać?

Jeśli przyjrzeć się garniturowym prążkom, wśród nich znajdziemy dwa najpopularniejsze faktury materiałów. Pierwszym jest Chalk Stripe – tak jak wskazuje jego nazwa, swoim wyglądem przypomina ślad, jaki na materiale zostawia kreda krawiecka. Drugim zaś jest Pin Stripe: jedni twierdzą, że ma on formę maleńkich kropeczek, innym zaś bardziej przypomina krótkie kreseczki. Bez względu na skojarzenia, wzór ten jest już bardziej konkretny i wyraźniej odznacza się na fakturze koszuli. Występuje w równoległych rzędach; jego cechą charakterystyczną jest niejednolita, jakby lekko rozmyta linia, która z daleka wydaje się być pozbawioną wzorów tkaniną.

Pin Stripe to cecha charakterystyczna biznesowego stylu w ubiorze: to połączenie cieniutkich, kolorowych pasm oraz białej, biegnącej w poprzek białej przędzy; występuje zarówno na tkaninach koszulowych, jak i garniturowych. Może stanowić bazę stroju, jak i okrycie wierzchnie, ale podczas przygotowywania stylizacji warto też zwrócić uwagę na dodatki. Sporą popularnością cieszą się np. poszetki w prążki, krawaty, a nawet... skarpetki!