Koszule w prążki

Mężczyźni szukający ciekawej alternatywy dla gładkiej koszuli, zwykle sięgają po modne kratki. A przecież do dyspozycji jest jeszcze jedna opcja – eleganckie prążki. Ten wyjątkowy deseń daje szykownym panom ogromne możliwości, łącząc zalety koszul gładkich i kraciastych. Nie warto wierzyć w obiegowe opinie, że prążki nie sprawdzają się w większości stylizacji i trudno łączyć je z innymi wzorami. Jeżeli tylko dobierze się odpowiedni styl prążków i dodatki, okazać się może, że koszula w paski zmieni klasyczny strój nie do poznania, nadając mu niebanalnego charakteru i świeżości. Przygodę z prążkami najlepiej zacząć od zapoznania się z poszczególnymi ich rodzajami.

Prążki bengalskie (Bengal stripe)

Najbardziej klasycznym wzorem jest z pewnością prążek bengalski, który najczęściej można zobaczyć w kolorach granatowym, czerwonym i błękitnym. Duży kontrast pomiędzy paskiem i tkaniną sprawia, że koszule ozdobione tym deseniem są bardzo wyraziste i pomagają stworzyć bardzo ciekawe stylizacje – bengalskie prążki pomagają także wyszczuplić optycznie sylwetkę.

Prążki bengalskie podzielić można na dwa rodzaje. Klasyczny deseń zbudowany jest z pionowych pasków białych i kolorowych, które mają taką samą szerokość. To świetna propozycja dla osób, które chcą tchnąć nieco życia w klasyczny garnitur oraz panów lubiących niebanalne stylizacje. Do dyspozycji jest jednak także tzw. wąski prążek bengalski, w którym paski ułożone są znacznie ciaśniej, tworząc drobny, przyjemny dla oka wzór. Taka opcja to doskonała propozycja dla mężczyzn, którzy znudzeni są już klasycznymi, białymi koszulami, ale nie chcą decydować się na mocno wyraziste lub awangardowe propozycje. Koszula w wąskie paski bengalskie jest bardzo uniwersalna i nadaje stylizacji wyjątkowego charakteru.

Prążki markizowe (Awning stripe)

Nazwa tego deseniu wzięła się od klasycznego wzoru umieszczanego na amerykańskich markizach rozwieszanych nad straganami, wejściami do sklepów, kin i punktów usługowych. Bardzo szerokie paski przyciągają wzrok i dlatego były idealne, w roli swoistej reklamy. Na koszuli prążek markizowy pełni podobną rolę – zwraca uwagę i podkreśla unikalny charakter stylizacji.

Paski markizowe nie są w Polsce szczególnie lubiane, gdyż uważane są za nazbyt wyraziste, a niektórym panom nieprzyjemnie kojarzą się z więziennym pasiakiem. Dlatego też jest to idealna propozycja dla mężczyzn o odważnym guście, którzy lubią wyróżniać się w tłumie.


Prążki ołówkowe (Pencil Stripe)

Prążki ołówkowe to deseń zbudowany z wąskich, równo ułożonych pasków. Tkanina pokryta takim wzorem przypomina kartkę z zeszytu w linie i wyróżnia się bardzo unikatowym charakterem. Z jednej strony jest to deseń niebanalny i wyrazisty, ale mimo wszystko dość subtelny i gustowny. To świetna alternatywa dla panów, którzy chcą rzucać się w oczy i wyróżniać w tłumie, ale bez nadmiernej ekstrawagancji.

Koszula w prążki ołówkowe to doskonała propozycja zarówno do formalnego stroju biznesowego, jak i w roli dodatku do sportowej marynarki i jeansów. Każdy pan, który chciałby sprawdzić, jakie zalety mają prążki, może zacząć właśnie od tego deseniu. Ołówkowe prążki są uniwersalne, eleganckie i łatwo łączą się z gładkimi i wzorzystymi tkaninami oraz krawatami.

Prążki cukierkowe (Candy stripe)

Prążki cukierkowe uznać można za coś w rodzaju formy przejściowej pomiędzy prążkiem bengalskim a ołówkowym. Białe paski są około dwukrotnie szersze od kolorowych, dzięki czemu koszule zdobione takim deseniem nie tak mocno kontrastowe i wyraziste jak modele z wzorem markizowym czy bengalskim. Ciekawą cechą prążków cukierkowych jest to, że świetnie prezentują się w odważnych kolorach – czerwonym, fioletowym czy zielonym. Poszukując koszuli w prążki o wyjątkowym charakterze, warto zwrócić uwagę na modele zdobione cukierkowymi paskami – w zależności od koloru, kroju i dodatków, sprawdzą się one zarówno jak dodatek do casualowej stylizacji, jak i bardzo eleganckiego stroju biznesowego.

Grubość, kolor i proporcje prążków to cechy, od których zależny jest charakter i formalność wzoru. Odpowiedni dobór deseniu może sprawić, że banalny garnitur czy zwykłe jeansy nabiorą nagle wyjątkowego klimatu, nie przytłaczając jednocześnie kreacji przesytem kolorów i wzorów. Warto przekonać się o tym samemu i sprawić sobie chociaż jedną, prążkowaną koszulę – do pracy lub na co dzień. 

Nasz sklep korzysta z plików cookie ("ciasteczek"). Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Polityka sklepu odnośnie "ciasteczek" znajduje się tutaj.